"Psychoterapia dziś. Rozmowy" Zofia Milska-Wrzosińska


"PSYCHOTERAPIA DZIŚ. ROZMOWY" 
Pod redakcją: Zofii Milskiej-Wrzosińskiej
Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
Rok wydania: 2018
Liczba stron: 336


"Skąd wiadomo, że psychoterapia może komuś pomóc wyzwolić się z psychicznego cierpienia?
Co współczesne badania mówią o ludzkiej psychice?
Jak rodzi się depresja?
Na czym polega psychoterapia i jak długo powinna trwać?
Jak dbać o własny rozwój bez popadania w egocentryzm?
Czy można pomóc parze, z której uchodzi para?
Jak wygląda praca psychoterapeuty z dzieckiem?
Jakie jest współczesne rozumienie uzależnienia?
Czy każdy może zostać psychoterapeutą?"

W książce pada wiele pytań, na które odpowiadają polscy psychoterapeuci oraz superwizorzy psychoterapii. Poruszanych jest wiele tematów, wszystkie są wzięte z samego życia, z doświadczeń, nabytych podczas ich pracy. Między innymi znajdują się rozmowy o relacjach i budowaniu poczucia bezpieczeństwa, ciąży i całym okresem okołoporodowym, żałobie i wiele innych. Są rozmowy o terapii indywidualnej oraz grupowej.
Książka podzielona jest na 16 rozdziałów, każdy z nich dotyczy innego tematu, innych problemów, które są dokładnie analizowane, a odpowiedzi są wyczerpujące.

Czytając wstęp i pierwszy rozdział czułam się troszkę zrezygnowana. W pierwszym momencie do głowy przyszła mi myśl, że tak jak złożona jest psychoterapia, tak samo złożone są zdania w tej książce. Wydawały mi się ciężkie do zrozumienia i przez to, że z taką dokładnością są budowane, myślałam że będzie ciężko przetrwać przez całość. Jednak taki był tylko początek. Później to wszystko było już bardziej naturalne, a bynajmniej takie, że z zainteresowaniem i z pełną świadomością tego co i o czym czytam pochłaniałam wszystkie rozmowy. A co najważniejsze rozumiałam o czym czytam i naprawdę to było ciekawe doświadczenie. Pierwszy raz miałam styczność z takim typem książki, z takim tematem, który zawsze wzbudzał we mnie ciekawość i w końcu mogłam tę ciekawość zaspokoić.

Podczas czytania z całą pewnością czuć, że na pytania odpowiadają eksperci. Miałam wrażenie, że nigdzie im się nie spieszy, mają czas i o wszystkim dokładnie chcą opowiedzieć, wszystko wytłumaczyć.

Z całą pewnością nie jest to książka tylko i wyłącznie dla osób związanych z tą tematyką, bądź na co dzień się nią fascynujących. Wciągnie ona również osoby, które takie jak ja, czyli nie myślące wcześniej, że sięgną kiedyś po taki typ lektury, gdzie będą rozmowy z dziedziny psychoterapii. Mnie naprawdę zainteresowała, a co najważniejsze dowiedziałam się kilku ważnych, nowych rzeczy, jak również kilka ciekawostek. Największym szokiem było dla mnie pewne pojęcie, zupełnie nowe dla mnie słowo sologamia. Nigdy wcześniej się z nim nie spotkałam, nawet nie obiło mi się o uszy. Jego pojęcie wbiło mnie w fotel. Sologamia jest to po prostu poślubienie samego siebie, co jest dla mnie naprawdę zaskakujące.

"Psychoterapia dziś. Rozmowy" jest bogatą w wiedzę, a przede wszystkim doświadczenie ekspertów, którzy się wypowiadają, lekturą. Czytanie niejednokrotnie wzbudzało we mnie pewne rozmyślania, czasami odpływałam i zastanawiałam się nad tym co czytam i przychodziły mi do głowy różne myśli, przeróżne wnioski. Na koniec, kolejny raz stwierdzam, że problemy ludzi, z którymi się spotykają nie mają końca. Jest ich tyle i tak różnych, że trzeba być naprawdę niesamowitym człowiekiem, psychoterapeutą, aby pomóc swym podopiecznym. Zapewne nie każdy do takiego zawodu się nadaje. Trzeba mieć tu dużą wiedzę, dobre podejście do drugiego człowieka, potrafić słuchać i rozmawiać, a przede wszystkim trzeba posiadać pewną wrażliwość, której niestety wielu brakuje. Zapewne zapomniałam, lub po prostu nie mam takiej wiedzy, aby wymienić jeszcze więcej cech, które potrzebuje dobry psychoterapeuta, a zapewne jeszcze takie są.

Za książkę dziękuję wydawnictwu: Wydawnictwo Naukowe PWN.

17 komentarzy:

 1. Jako psycholog, przeczytam bardzo chętnie. 😊

  OdpowiedzUsuń
 2. Polecę mojej Mamie :) Też jest psychologiem

  OdpowiedzUsuń
 3. Odpowiedzi
  1. Super, mam nadzieję, że ją przeczytasz i się Tobie spodoba.

   Usuń
 4. jestem ciekawa tej książki

  OdpowiedzUsuń
 5. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 6. Myślę, że pozycja może być całkiem fajna i przydatna abyśmy poznali niektóre swoje słabości. Jednak psychoterapia to dość złożony proces i myślę, że sami sobie nie jesteśmy w stanie poradzić. Często osoby chore korzystają z pomocy ośrodków jak http://www.centrumdobrejterapii.pl celem leczenia schorzeń.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak najbardziej zgadzam się z tym, że psychoterapia to złożony proces.

   Usuń
 7. Jeśli chodzi o psychoterapie to ja chodziłem spory kawałek czasu tutaj https://www.joannamuszak.pl/ . Na prawdę bardzo mi tu pomogli i wydaje mi się, że jak najbardziej ten gabinet jest warty polecenia i wam!

  OdpowiedzUsuń
 8. Wielkopolski Instytut Psychoterapii http://wip-poznan.pl/psychoterapia - najlepsi specjaliści w swoim fachu!

  OdpowiedzUsuń
 9. Bardzo fajnie napisany artykuł. Jestem pod wrażeniem.

  OdpowiedzUsuń
 10. Niestety nie miałam jeszcze okazji zapoznać się z tą pozycją, ale jeśli będzie tylko okazja to na pewno to zrobię. Przy okazji chciałabym polecić świetnego psychologa z https://psycholog-ms.pl/zakres-pomocy/ gdyż wiem po sobie jak ważną sprawą jest to aby uczęszczać do takich specjalistów.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję każdemu, kto znalazł chwilę, by napisać kilka słów w komentarzu. Jest mi bardzo miło gościć Was u siebie na blogu.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...