"Pokój służącej" Fiona Mitchell


"POKÓJ SŁUŻĄCEJ"
Autor: Fiona Mitchell
Tłumaczenie: Katarzyna Makaruk
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Data wydania: 2018
Liczba stron: 392
Rodzaj literatury: Literatura współczesna


"Pełna humoru i jednocześnie głęboko poruszająca opowieść o dzisiejszym niewolnictwie i walce o prawa kobiet."

W Singapurze, w domach rodzinnych brytyjskich imigrantów pracują Filipinki. Między innymi są siostry, Tala i Dolly. Na ten czas, w którym zarabiają pieniądze, mieszkają w ciężkich warunkach. Ich pokoje, choć tak naprawdę są to jakieś małe komórki do przetrzymywania rzeczy, nie mają okien, są ciasne i nieprzyjemne. Ich dzień polega na sprzątaniu, gotowaniu i opiekowaniu się dziećmi swych pracodawców. Każda ze służących gdzieś daleko pozostawiła swoich najbliższych, Dolly swoją malutką córeczkę, a Tala dwóch dorastających synów.
Blog Vandy jest miejscem, w którym odwiedzający tę stronę mogą przeczytać mnóstwo rad, jak uczynić z pomocy domowych posłuszne niewolnice. Tala, to kobieta która na takie rzeczy nie pozwoli sobie, zakłada swojego bloga, w którym opisuje wszystko z drugiej strony. Pomiędzy blogami trwa bitwa. Czy świat odkryje twórców tych blogów? Kto wygra i co się stanie w decydującym starciu?

Poruszająca powieść, która daje wiele do myślenia, otwiera oczy na wiele spraw, a przede wszystkim na losy osób pracujących w domach bogatych ludzi. Powieść, w której kobiety muszą rozstać się z najbliższymi, aby móc zapewnić im możliwość kupna podstawowych rzeczy do przeżycia. Wyjeżdżają w nieznane, gdzie nie wiadomo jak potoczą się ich losy. Muszą spełniać warunki, by pracę którą otrzymały, utrzymać. Nie jest to przyjemne, dla nikogo by nie było, gdyby tylko musiał się z nimi zamienić miejscami.

Książkę czyta się szybko, z ogromnym zainteresowaniem. W życiu mogłam wiele doświadczyć, wiele zobaczyć i jeszcze więcej informacji zdobyć poprzez czytanie. Tym razem poznałam świat ówczesnego "niewolnictwa", myślę że tak mogę nazwać pracę kobiet opisywaną w powieści Fiony Mitchell. Owszem kobiety pracujące w Singapurze nie są zmuszane do wyjazdów poprzez ludzi, nie są sprzedawane, kupowane, tu nie chodzi o handel ludźmi. Lecz gdy człowiek jest zmuszony do wyjazdu ze względu na sytuację rodzinną, aby móc nakarmić najbliższych i musi żyć w słabych warunkach, takich w których nikt zamieszkać by nie chciał, a także gdy nie ma prawa głosu, czy to nie jest w pewien sposób niewolnictwem? Moim zdaniem jest.

Pochłaniając lekturę nie da się nie wzruszyć, nie pomyśleć jak musi być ciężko takim osobom, które opuszczają swoje maleńkie i nie tylko maleńkie dzieci i wyruszają w świat. Myśl o takiej rozłące rozrywa serce na milion kawałków. Na szczęście mamy takie czasy, gdzie technologia poszła bardzo do przodu i można kontaktować się z najbliższymi, widząc ich w monitorze komputera czy też w telefonie. Wiem, że nie jest to to samo co zobaczyć kogoś na żywo i móc dotknąć, przytulić, ale zawsze jest to lepsze niż nie móc nawet tego zrobić.
Powracając do bohaterek powieści, to jestem pełna podziwu tym kobietom. Małe, drobne istoty, bo takie właśnie są Filipinki, a w gruncie rzeczy tak silne, że ciężko w to uwierzyć, jak wiele potrafią znieść.

Autorka otwiera oczy również na fakt, że jednak wśród pracodawców są i tacy, którzy mają serce i potrafią w ludzki sposób traktować swych pracowników. Nie wszystkich wrzuciła do jednego wora. W swej powieści pokazuje świat widziany oczami pracodawcy, jak również pracownika. Można wczuć się w obydwie role i ocenić według własnego sumienia.

Moim zdaniem warto sięgnąć po "Pokój służącej" Fiony Mitchell. Jest to wartościowa powieść, z której można się czegoś nauczyć, zobaczyć co dzieje się na świecie i zastanowić się nad granicami pomiędzy normalną pracą, a niewolnictwem.

Fiona Mitchell - nagradzana brytyjska dziennikarka, pisarka. Spędziła trzy lata w Singapurze, aktualnie mieszka w Londynie z mężem i córką.
"Pokój służącej" jest jej powieściowym debiutem docenionym za sugestywne i realistyczne ukazanie prawdziwego życia. Za to, że nie tylko wzrusza i bawi, ale też otwiera oczy na wiele nierozwiązanych problemów naszego świata.
(informacje o autorce pochodzą z książki "Pokój służącej")


10 komentarzy:

Dziękuję każdemu, kto znalazł chwilę, by napisać kilka słów w komentarzu. Jest mi bardzo miło gościć Was u siebie na blogu.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...