"Wiele powodów, by wrócić" Augusta Docher"WIELE POWODÓW, BY WRÓCIĆ"
Cykl: Najlepszy powód, by żyć (tom 2)
Autor: Augusta Docher
Wydawnictwo: OMG books
Rok wydania: 2019
Rodzaj literacki: Literatura młodzieżowa (ale moim zdaniem nie tylko)
Liczba stron: 352"Czy ktoś, kto odszedł tak daleko, znajdzie powód, by wrócić?"


Marcel, ukochany Dominiki trafia do szpitala po wypadku samochodowym. Jego stan jest ciężki, leży w śpiączce. Dziewczyna spędza przy nim długie godziny, z nadzieją na szybkie wybudzenie się chłopaka. Jej świat, który zaledwie został odbudowany po tragicznych wydarzeniach, znów się rozpadł. Ona jednak nie traci nadziei i czeka na wybudzenie się chłopaka. Chwila, w której nareszcie Marcel otwiera oczy jest wielkim szczęściem dla najbliższych. Jednak, gdy okazuje się, że z jego pamięcią nie jest najlepiej i nie pamięta dwóch ostatnich lat, powraca smutek. Dominika musi walczyć, by on sobie ją przypomniał, by znów ją pokochał. Jednak to nie jest takie proste, jakim się wydaje.

"Czy pierwszą miłość można przeżyć drugi raz?"

Augusta Docher jeszcze nigdy mnie nie zawiodła. Przeczytałam kilka książek autorki i każda była wyjątkowa, każda dostarczyła mi wielu emocji podczas czytania. Tu nie ma miejsca na nudę, na zbędne opisy, tu się po prostu płynie przez słowa napisane przez pisarkę. Jest miejsce na wiele wzruszeń, na łzy, ale również na piękne chwile, w których czuć radość.

Pochłaniając tę lekturę wiele razy zastanawiałam się co musiała czuć Dominika. To musiało być okropnie bolesne uczucie, gdy po wybudzeniu się jej ukochanego, którego zapewne chciałaby tulić i chłonąć słowa wypowiadane przez niego, okazało się, że on jej nie pamięta i jest wobec niej oziębły. Chyba nikt nie chciałby znaleźć się na jej miejscu. Niemniej jednak też swą postawą pokazuje, że mimo przeciwności losu nie można się poddawać.

"Czy łączące ich niegdyś uczucie okaże się silniejsze od zapomnienia?"

Narracja w powieści jest pierwszoosobowa, dzięki czemu możemy poznać co tak naprawdę czują główni bohaterowie książki, Marcel i Dominika. Wydaje mi się, że gdyby było inaczej, chłopak mógłby otrzymać od czytelnika mniej zrozumienia, a jednak znając to w jakiej sytuacji on się znalazł i jak mu z tym źle, ode mnie je otrzymał. Na początku faktycznie motałam się z myślami, Marcel mnie irytował i nie pałałam do niego taką sympatią jak poprzednio, a jednak zaglądając głębiej zrozumiałam, że nikogo nie można zmusić do miłości, do jakiegokolwiek uczucia, gdy nie ma ich w środku tej osoby. Nawet w takiej sytuacji jaką tu mamy i nawet gdy bardzo chcemy, aby było inaczej. Współczułam im obojgu, jednak do końca wierzyłam w odzyskanie pamięci Marcela. Jednak czy tak się stało? A może znalazło się inne rozwiązanie? Czy nastał happy end, a może ze łzami w oczach zamykałam ostatnią stronę książki? Tego oczywiście Wam nie zdradzę. Aby się dowiedzieć, musicie koniecznie sięgnąć po tę powieść.

Powieść przeznaczona jest dla młodzieży (choć ja uważam, że dla bardziej dojrzałych osób również, w końcu dwadzieścia lat już dawno za mną, a książka naprawdę mi się podoba) i rozmyślając nad nią dłużej, uważam że ma ona duże przesłanie. Pokazuje, że w życiu zdarzają się ogromne tragedie, takie po których nie chce się żyć, nie chce się walczyć, a jedynym rozwiązaniem wydaje się być poddanie się i zapadnięcie w rozpacz. Otóż nie!!! Tu autorka świetnie pokazuje, że możemy przeżyć coś bardzo bolesnego, ale zawsze znajdzie się powód, by walczyć, zawsze ale to zawsze musimy się podnieść i iść dalej przez życie, zbierać najdrobniejsze momenty, które przynoszą ukojenie i uśmiech na twarzy, a z czasem znów to szczęście będzie wielkie. Warto walczyć o siebie, o najbliższych i o radość, którą daje życie.

Jakiś czas temu czytałam opinie, że niektórzy czytają tę część nie znając pierwszej. Ja jednak nie polecam tego robić. Uważam, że najpierw trzeba sięgnąć po "Najlepszy powód, by żyć", a dopiero później po "Wiele powodów, by wrócić".

Nachodzi mnie przeczucie, że pojawi się trzecia część i mam nadzieję, że to przeczucie nie jest mylne. Miło by było, gdyby autorka zdradziła nam co było dalej...

Augusta Docher jest autorką bestsellerowego "Najlepszego powodu, by żyć", a jako Beata Majewska wydaje poczytne powieści obyczajowe.
(informacje o autorce pochodzą z książki "Wiele powodów, by wrócić")


 Za książkę dziękuję wydawnictwu OMG books:

8 komentarzy:

 1. mam jeszcze do nadrobienia pierwszą część, ale na pewno przeczytam obie. 😊

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie czytałam jeszcze poprzedniego tomu :)
  http://whothatgirl.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 3. Uwielbiam książki o takiej tematyce. Pozycja obowiązkowa do sprawdzenia ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Jeszcze nigdy nie miałam do czynienia z tą autorką. Koniecznie muszę to nadrobić. Pozdrawiam A.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję każdemu, kto znalazł chwilę, by napisać kilka słów w komentarzu. Jest mi bardzo miło gościć Was u siebie na blogu.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...