"Księga owoców leśnych. Leki z polskich lasów" Zbigniew T. Nowak


"KSIĘGA OWOCÓW LEŚNYCH. LEKI Z POLSKICH LASÓW"
Autor: Zbigniew T. Nowak
Wydawnictwo: Wydawnictwo AA
Rok wydania: 2017

Zbigniew T. Nowak - znawca roślin leczniczych, od 30 lat popularyzuje wiedzę z zakresu ziołolecznictwa, apiterapii i zdrowej diety. Autor ponad 50 książek (w tym wielu bestsellerów), ponad 1500 artykułów prasowych i kilkuset audycji radiowych o tej tematyce. Ekspert w popularnym programie "Pytanie na śniadanie" nadawanym w TVP2. 
(informacje o autorze pochodzą z najnowszej książki "Domowa spiżarnia zdrowia")

Godne polecenia kompendium medycyny naturalnej opartej na dziko rosnących owocach, takich jak bez czarny, berberys zwyczajny, borówka czernica, głóg jedno- i dwuszyjkowy, jarząb pospolity (jarzębina), jeżyna, malina, poziomka, dzika róża, rokitnik, tarnina, żurawina, dzika śliwa oraz dzika jabłoń.
Książka ocala od zapomnienia starą jak świat tradycję wszechstronnego wykorzystania tych bezcennych darów przyrody, które kryją w sobie nieprzebrane bogactwo witamin, soli mineralnych i innych dobroczynnych związków leczniczych.
Jest przewodnikiem po świecie owoców leśnych i sposobach ich wykorzystania :
- opisuje zdrowotne właściwości poszczególnych owoców oraz bogactwo zawartych w nich leczniczych substancji, działających na konkretne choroby,
- doradza jak przygotować z nich domowe leki,
- zdradza przepisy na rozmaite przetwory z tych owoców: soki, herbatki, konfitury, przeciery syropy, surówki, koktajle, lecznicze nalewki, olejki, oferując nie tylko zdrowe, ale także smaczne specjały, wzbogacające naszą dietę, przywracające zdrowie i wspierające organizm w trudnym jesienno-zimowym okresie.

Takie książki jak ta budzą we mnie wiele ciepłych emocji i uczuć. Kojarzą mi się z dzieciństwem i moją ukochaną babcią, która zawsze latem przygotowywała przetwory. Miałam wszystko to co najlepsze i najzdrowsze, czego teraz, w dorosłym już życiu mi brakuje. Nie tylko u mnie, lecz z tego co widzę w wielu domach przestało się już uzupełniać swe spiżarki własnymi wyrobami. Zmieniło się wiele, lecz nigdy nie zmieni się uśmiech, gdy ktoś właśnie takimi własnymi przetworami mnie poczęstuje. Takich wspaniałości odmówić nie potrafię. Dlatego, gdy trzymam książki Zbigniewa T. Nowaka czuję, że trzymam coś cennego, coś co nie tylko cofa mnie do lat dzieciństwa, lecz także daje energię i marzenia o tym, że w przyszłości moja spiżarnia będzie pełna. Tymczasem mogę wzbogacać swoją wiedzę, zaznaczać przepisy, które najbardziej mnie interesują i które koniecznie będę musiała wypróbować. Choć nie ukrywam, wszystkie przyciągają moją uwagę i gdyby była taka możliwość, chciałabym spróbować wszystkiego.

W książce można znaleźć odpowiedzi na wiele pytań, między innymi:

 • Skąd się wzięła poziomka ogrodowa i truskawka?
 • Jakie choroby można leczyć berberysem?
 • Ile w Polsce rośnie gatunków głogu?
 • Dlaczego nie powinno się zbierać czarnego bzu blisko ulic?
 • Które owoce są skuteczne w kuracjach odchudzających?
 • Które owoce są skarbnicą witaminy C?
 • Kiedy powinno się zbierać owoce rokitnika?
 • Co znajdujemy w składzie owoców żurawiny?
 • Kwiaty którego krzewu stanowiły ulubiony kosmetyk Kleopatry?
 • Soku z których owoców używano dawniej do farbowania włosów?
 • Dlaczego należy pamiętać o dokładnym myciu owoców?
 • Które owoce smakują jak cytryna?
To jest zaledwie kilka przykładowych pytań, na które odpowiedzi można znaleźć w książce. Jest to skarbnica wiedzy. Znajduje się w niej wiele ciekawych przepisów, ważnych dla zdrowia informacji, jak również jest mnóstwo ciekawostek, które pochłania się z wielkim zainteresowaniem.


Układ książki jest bardzo przejrzysty. Rozdziały są podzielone na owoce, a w nich informacje o nich, przepiękne fotografie, jak również ciekawe przepisy, które wyglądają na bardzo smaczne.

Za książkę dziękuję Wydawnictwu AA.

4 komentarze:

 1. Książka może być świetnym prezentem dla kogoś, kto interesuje się podobną tematyką. 😊

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Super pomysł, z którym się zgadzam w stu procentach.

   Usuń
 2. coś dla mnie... podpatrzę w księgarniach :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Polecam, fajnie mieć tę książkę w swojej domowej biblioteczce.

   Usuń

Dziękuję każdemu, kto znalazł chwilę, by napisać kilka słów w komentarzu. Jest mi bardzo miło gościć Was u siebie na blogu.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...