"Dlaczego, mamo?" Daria Skiba


 "DLACZEGO, MAMO?"
Autor: Daria Skiba
Wydawnictwo: Videograf
Rok wydania: 2019
Rodzaj literacki: Literatura obyczajowa
Liczba stron: 320


(…) każdej matce zawsze najbardziej zależy na szczęściu swojego dziecka. Sama może nie mieć nic. Najważniejsze jest to, że ma swoje ukochane pociechy, które nosiła tuż pod własnym sercem. Dzieci to największe i najcenniejsze szczęście każdej kobiety..."


Marlena zachodzi w ciążę będąc jeszcze nastolatką. W momencie, gdy wyjawia tę wiadomość swojemu chłopakowi, jej życie zmienia się całkowicie. Dziewczyna musi się zmierzyć ze światem rówieśników, którzy w głowie mają inne sprawy, niż ona sama, która jeszcze do momentu bycia w ciąży również była ich częścią. Teraz jest tą inną, tą która za kilka miesięcy zostanie matką. A gdy nią już się staje, przychodzą nowe problemy, z którymi musi się zmierzyć. Jest to ogromnie ciężki dla niej czas, którego nawet ona czasem nie rozumie. Czy dziewczyna poradzi sobie w roli matki? Czy znajdzie się ktoś kto jej pomoże uporać się z lękiem? A przede wszystkim czy będzie miała z kim iść przez życie i dzielić się szczęściem i troskami?


"Największy smutek wyrażają oczy i serce człowieka, nie uśmiech lub jego brak."

Daria Skiba w swej powieści poruszyła bardzo ważny temat, który tak naprawdę dotyczy wiele kobiet. Depresja w jaką popadają świeżo upieczone matki, to bardzo skomplikowany stan, z którym ciężko jest samemu sobie poradzić. Najbliżsi również nie mają łatwego zadania, gdyż nigdy nie wiadomo jak się zachować przy osobie z depresją, której emocje wiszą na krawędzi i nie wiadomo, kiedy z niej spadną, a następnie nie wiadomo czy nastąpi wybuch, czy nastanie cisza. W takich sytuacjach najlepiej jest udać się do specjalisty, który z całą pewności poradzi sobie najlepiej, będzie potrafił pomóc i będzie wiedział w jak silnej depresji znajduje się człowiek. 

Drugim bardzo ważnym tematem jaki pisarka poruszyła jest rodzina i to jak ważne jest trzymanie i wspieranie się razem. Tu widzimy zachowanie rodziców i rodzeństwa na wiadomość o ciąży nastoletniej córki, siostry. Jest bardzo dobrze przedstawiony ich obraz, jak również ich uczucia i postępowanie. 

Jedną z pozytywnych stron powieści, jest pokazanie czytelnikom, iż nie ważne jak jest źle w naszym życiu, wszystko może się jednak ułożyć. Zawsze jest jakieś rozwiązanie, zawsze jest czas na nową miłość i na nowy start. Jednak czy główna bohaterka poradziła sobie ze swoją depresją? Czy pokonała ją i zaczęła cieszyć się życiem? Czy dała swemu dziecku wszystko co najlepsze? Czy skorzystała z szansy, którą dał jej los?

Czytelnik, podczas czytania z całą pewnością odczuje pełno emocji, bynajmniej tak było w moim przypadku. Moim zdaniem autorka tworzy historie pełne wzruszeń, takie które przeżywa się jeszcze przez jakiś czas po odłożeniu książki. 
Jedynym minusikiem powieści, choć może to tylko ja to zauważam, a innym może to kompletnie nie przeszkadzać, jest fakt, iż autorka kilkanaście razy powtarza w fabule tytuł książki. Z tego co pamiętam, w poprzednich powieściach było tak samo. Nawet nie potrafię wytłumaczyć, dlaczego to mi troszkę przeszkadza. Dlatego też mogą to być jakieś tam moje wymysły. Jednak zawsze staram się pisać swoje opinie prosto od serca, dlatego o tym wspominam. 
Wydaje mi się również, iż Daria Skiba ma swój styl pisania, który łatwo jest rozpoznać. Myślę, że sięgając w ciemno po książkę autorki, nie wiedząc, że jest przez nią napisana, zgadłabym - a bynajmniej tak mi się wydaje.

Powieść ogólnie mi się podobała, pochłonęłam ją dość szybko. Zakończenie wbiło mnie w fotel i wylałam morze łez. Spodziewałam się innego finału, w którym bohaterów widziałam w zupełnie innym miejscu, aniżeli się znaleźli.


Daria Skiba (rocznik 1991) - wychowała się w Stroniu Sląskim. Z wykształcenia technolog żywności i żywienia człowieka, absolwentka Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Na swoim koncie ma dwie powieści obyczajowe, poruszające trudne i ważne tematy. Blogerka, recenzentka, z zamiłowaniem promująca literaturę. W życiu prywatnym jest szczęśliwą mamą, odkrywającą zakamarki Szmaragdowej Wyspy. Uwielbia Within Temptation, taniec z ogniem i czekoladę. Kieruje się zasadą "wszystko jest możliwe, trzeba w to tylko mocno wierzyć".
(informacje o autorce pochodzą z książki `Dlaczego, mamo?`)Za książkę dziękuję wydawnictwu Videograf.

20 komentarzy:

 1. Czytałam tę książkę i również z całego serca ją polecam. 😊

  OdpowiedzUsuń
 2. Lubię książki, które pozostają jeszcze ze mną długo po przeczytaniu. Chętnie sprawdzę i tą pozycje :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Lubię właśnie taką literaturę. Chętnie sprawdzę :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ta książka jest cudowna, bardzo mi się podobała :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czytałaś jeszcze jakieś książki autorki? Polecasz?

   Usuń
 5. przykra musi być ta opowieść

  OdpowiedzUsuń
 6. Na jesienny wieczór chętnie wybiorę tą powieść. :)

  OdpowiedzUsuń
 7. ąz nie mogę się doczekać kiedy po nią sięgnę

  OdpowiedzUsuń
 8. Fajna książka, również mogę polecić

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeszcze jakieś książki tej autorki możesz polecić?

   Usuń
 9. Książki o tematyce rodzinnej zawsze sa mi bliskie :)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję każdemu, kto znalazł chwilę, by napisać kilka słów w komentarzu. Jest mi bardzo miło gościć Was u siebie na blogu.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...