"Zostań przy mnie" Harlan Coben


"ZOSTAŃ PRZY MNIE"
Autor: Harlan Coben
Tłumaczenie: Zbigniew A. Królicki
Wydawnictwo: Albatros

Przyznam się, że pierwszy raz miałam okazję przeczytać twórczość Harlana Cobena. Jest to amerykański pisarz, z ręki którego wychodzą książki sensacyjne.  I muszę przyznać, że już wiem, iż jego styl pisania mi odpowiada. Mam nadzieję, że kolejne jego pozycje równie mocno mnie zainteresują i nie będę musiała zmieniać swojego zdania.

"Zostań przy mnie" jest lekturą, w której pewna sprawa łączy troje ludzi.
Megan Pierce jest kochającą żoną oraz matką dwójki dzieci. Można by powiedzieć, że ma wszystko czego można pragnąć od życia. Mąż jej jest prawnikiem, co zapewnia im spokojne życie w pięknym domu. Jednak kobieta tęskni za swoją rozrywkową przeszłością, dobrze skrywaną przed mężem, który nie ma pojęcia, że kilkanaście lat wcześniej życie jego żony było zupełnie inne od tego, o którym on wie. Jego żona była striptizerką.
Ray Levine to paparazzi, który robi zdjęcia niedoszłym celebrytom. Swoje zmartwienia topi w alkoholu. Mężczyzna nie może pozbierać się po pewnych wydarzeniach sprzed lat.
Broom jest detektywem, który od siedemnastu lat nie może rozwiązać sprawy związanej ze zniknięciem Stewarta Greena. Jest tuż przed emeryturą i ponownie znika kolejny mężczyzna. Czy tym razem uda się jemu rozwiązać sprawę? A może te dwa zniknięcia są ze sobą połączone?Bohaterowie książki, to postacie, które mnie zainteresowały. Ani jedna z nich nie była nudna i wątek z każdą z nich dobrze się czytało. Pomimo błędów jakie popełniali w życiu można powiedzieć, że nie odpychają swą osobą, nie są odbierane negatywnie - oczywiście chodzi tu o troje głównych bohaterów, ponieważ pojawiają się również i tacy, którzy są bardzo źli, z którymi spotkać by się nie chciał nikt.

Thriller ten ma jeden - ale nie jedyny -  wielki plus, cały czas się coś w nim dzieje. Podczas czytania nie miałam takiej chwili, by coś mnie przynudzało. I to jest wielka zaleta, autor wie jak rozkręcić akcję. Do końca książki nie odgadłam o co chodzi. W sumie miałam pewien obraz i swoje wizje, ale okazały się błędne. Zupełnie coś innego się wydarzyło, niż to co miałam w swojej wyobraźni. Autor  zakończeniem mnie zaskoczył, nie zabrakło emocji.

Po przeczytaniu książki przychodzi do głowy taka myśl - ciekawe jak wielu ludzi żyje z tajemnicą swojej przeszłości. Ciekawe jak ciężko jest im funkcjonować z takim ciężarem, bo mniemam , że łatwe to nie jest. Tutaj bohaterka przez siedemnaście lat skrywała przed mężem, rodziną taką tajemnicę. Nie chcę jej oceniać, ponieważ nie byłam w takiej sytuacji, ale podejrzewam, że ulgą dla niej stało się wyjawienie prawdy.

Czy polecam ten thriller? Zdecydowanie tak. Myślę, że osoby, które mają nadmiar czasu nie odłożą tej lektury do chwili, aż nie skończą jej czytać.

Ciekawe cytaty z książki:

"...nie ma góry bez dołu, lewej strony bez prawej - i nie można przeżyć dobrych chwil, nie spodziewając się złych".

"Człowieka nie ocenia się po tym, ile razy upada. Ważne jest, ile razy się podnosi".

"Igranie z ogniem to jedno, a skok prosto w płomienie to coś zupełnie innego".

"Jeżeli chodzi o mózg, wierzę w stare powiedzenie: nieużywany zanika".
10 komentarzy:

 1. Z książek Cobena czytałam tylko serię o Mickim Bolitarze, która całkiem mi się podobała. Na półce czeka na mnie "Nieznajomy" i zamierzam zabrać się za niego już niebawem :)


  Pozdrawiam
  Caroline Livre

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam nadzieję, że uda mi się sięgnąć po tę serię. Myślę, że i mi się spodoba. Pozdrawiam.

   Usuń
 2. Mnie również zdecydowanie odpowiada styl pisania Cobena. Pomimo że czytałam tylko dwie jego powieści, zaliczam go do moich ulubionych autorów. W najbliższym czasie planuję sięgnąć po kolejną jego książkę i być może właśnie będzie to "Zostań przy mnie".
  Pozdrawiam http://oksiazko.blog.pl/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. U mnie to dopiero początek z tym autorem, ale zapowiada się bardzo ciekawie.

   Usuń
 3. Ja posiadam większość książek Cobena, zdecydowanie polecam :)
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na pewno sięgnę po kolejne książki tego autora. Pozdrawiam również.

   Usuń
 4. Przeczytałam już prawie wszystki ksiązki Cobena dlatego zawsze biorę go w ciemno i wiem, że się nie zawiodę. Polecam Ci również "Tęsknię za tobą" Cobena.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za polecenie, na pewno sięgnę po tę książkę.

   Usuń
 5. Bardzo lubię książki autora :) Mało też zostało mi do nadrobienia. :/ Bardzo też polecam jego książki z serią o Myronie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za polecenie, z pewnością sięgnę po tę serię.

   Usuń

Dziękuję każdemu, kto znalazł chwilę, by napisać kilka słów w komentarzu. Jest mi bardzo miło gościć Was u siebie na blogu.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...