"Dotyk słońca" Karolina Wilczyńska
"DOTYK SŁOŃCA"

Seria: Rok na Kwiatowej (tom 3)
Autor: Karolina Wilczyńska
Wydawnictwo: Czwarta Strona
Rodzaj literatury: Literatura obyczajowa i romans
Rok wydania: 2018
Liczba stron: 304
"Pierwsze wiosenne i ciepłe promienie słońca to znak, że wszystko wokół budzi się do życia. Tak jak rozkwitają pąki kwiatów, tak rodzą się nowe uczucia i emocje."


Mówią, że dwa razy do tej samej rzeki się nie wchodzi. Te słowa słyszałam często w wieku dorastania, gdy dziewczyny wchodziły w poważne czy też mniej poważne związki. Róża, jedna z głównych bohaterek powieści zaryzykowała i postanowiła złamać tę regułę. Dała szansę mężczyźnie, który sprzed laty złamał jej serce, porzucił i wyjechał. Jest zakochana, tryska szczęściem, a wyraz jej twarzy nabrał blasku. Każdy kto ją zobaczy, od razu widzi tę przemianę. Jej przyjaciółki natomiast podchodzą do tego ostrożnie i tak do końca nie ufają ukochanemu Róży. Jednak nie naciskają na kobietę, mają tylko nadzieję, że się mylą i okaże się zupełnie inaczej, niż podejrzewają.

Czasami w życiu ludzie pojawiają się zupełnie niespodziewanie i tak samo również z niego znikają. Tak też było w przypadku mężczyzny, który miał pozostać już na zawsze przy Róży. Pozostawił kobietę, lecz już nie tylko ją. Na szczęście są przy niej sąsiadki, które zawsze wesprą i podadzą pomocną dłoń. Nigdy nie zostawiają potrzebującej bez pomocy. Walczą o przyjaciółkę i chcą postawić ją na nogi. Czy im się to uda?

W tej części autorka zdecydowaną uwagę poświęciła Róży, ale to wcale nie oznacza, że tylko ona przechodzi gorący okres w swoim życiu. Liliana, Wioletta i Malwina również mają mnóstwo spraw na głowie, z którymi muszą sobie radzić. Jednak przy natłoku codziennych obowiązków nie zapominają o sobie nawzajem. Nadal spotykają się od czasu do czasu na pogaduszkach, jak również o wielu sprawach dowiadują się poprzez przypadkowe spotkania.

Powracając do tej serii, gdy ukazuje się każdy kolejny tom, odnoszę wrażenie, że idę na spotkanie do znajomych, podczas którego dowiem się co u nich słychać, a przy okazji będę się świetnie bawić i spędzę miło czas. Karolina Wilczyńska wpadła na pomysł, że każdej z bohaterek podaruje w książce część stron. Nie są one podzielone po równo, ale to nie ma znaczenia. Wszystko o czym chcą opowiedzieć bohaterki lektury, opowiadają i to tak dosłownie, gdyż każda jest narratorem swojego życia. Witają czytelnika, zapraszają na kawkę, herbatkę i mówią do niego. Podczas czytania można poczuć się, jakby naprawdę się było u kogoś w gościach i słuchało zwierzeń. Jest tylko jedna jedyna wada. Czasami prędzej dostrzegamy, że nie dzieje się najlepiej, mamy swoje przepuszczenia i przeczucia i nie możemy nic z tym zrobić, nie możemy podzielić się swoimi radami. Powracając na Kwiatową czuję się jakbym odwiedzała swoje sąsiadki i jakbym była częścią ich "klubu kapciowego", myślę, że jest to w pewnym sensie magiczne i piękne. Karolina Wilczyńska stworzyła kolejny raz miejsce, do którego czytelnik z chęcią wraca i czuje się jak u siebie.

Jakie są bohaterki powieści? Są nimi zwykłe kobiety, takie które spotyka się każdego dnia. Każda z nich jest inna, ewidentnie ich charaktery różnią się od siebie. Każda ma swoje priorytety , cele i dążą do ich spełnienia. Róża jest nauczycielką, nie ma nikogo bliskiego z kim mogłaby chociażby spędzić święta czy też wieczorem posiedzieć i opowiedzieć o tym jak minął jej dzień. Myślę, że dlatego tak łatwo uwierzyła mężczyźnie, który obiecywał wiele i zaślepił tymi obiecankami naiwną kobietę. Lecz czy w miłości możemy mówić o naiwności? Chyba jednak jest to niesprawiedliwe określenie. Liliana to typowa bizneswoman, która głowę i smykałkę do robienia interesów, można by powiedzieć, że ma we krwi. W każdej sytuacji potrafi zachować zimną krew i przyjąć postawę najlepszą z możliwych. Za każdym razem staje na wysokości zadania i choć budzi respekt innych ludzi, oni wiedzą, że mogą na nią liczyć. Jednak nie wielu zna jej przeszłość, która do tej pory w niej tkwi i zapewne będzie jej koszmarem do końca życia. Malwina po stracie ojca długo dochodziła do siebie. Przejęła firmę budowlaną i całkiem nieźle prowadzenie jej idzie. Dziewczyna przechodzi totalną metamorfozę i dzieje się w jej życiu wiele, lecz tego już zdradzić nie mogę. Wioletta jest już mamą małego chłopca i spodziewa się bliźniaków. Czy w tej części urodzi? Jedno jest pewne, po spotkaniu z Lilianą chce wziąć się za siebie.


13 komentarzy:

 1. Tę książkę bardzo chcę przeczytać. 😊

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Polecam. Przypominam tylko, że należy ona do serii i jest to 3 tom.

   Usuń
 2. Piękna okładka i piękne historie. Idealna historia dla mnie :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ta książka jeszcze przede mną. :)

  Pozdrawiam. :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ciekawa jest ta seria. Kto wie, może jeszcze tego lata po nią sięgnę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z pewnością umili Tobie letnie dni. Życzę zatem miłego czytania.

   Usuń
 5. Wakacje sprzyjają wyborom takich książek, przyjemnych zaczytań. :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Ta książka brzmi całkiem ciekawie :) może przeczytam :)

  Pozdrawiam,
  Ksiazkowa-przystan.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 7. Mam już tą serię upatrzoną, muszę tylko jak zwykle wygospodarować czas, bo to jest produkt deficytowy...

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję każdemu, kto znalazł chwilę, by napisać kilka słów w komentarzu. Jest mi bardzo miło gościć Was u siebie na blogu.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...