"PeeReL zza krat" Helena Kowalik


"PeeRel zza krat"

Głośne sprawy sądowe z lat 1945 - 1989
Autor: Helena Kowalik
Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN SA
Rok wydania: 2018
Liczba stron: 320
Rodzaj literatury: Literatura faktu
Sięgając po literaturę faktu, ważnym krokiem przy wyborze konkretnej książki, tak aby była ona wartościowa i bogata w rzetelną wiedzę, jest sprawdzenie kto jest autorem i kim on jest. Zatem zacznę od przedstawienia tej ważnej postaci, która podjęła się napisania o głośnych sprawach sądowych z lat 1945 - 1989.


Helena Kowalik - dziennikarka, pisarka, wieloletnia korespondentka prasowa z sal sądowych. Zna świat polskiego wymiaru sprawiedliwości od podszewki, a sprawy kryminalne nie mają przed nią tajemnic. Z zacięciem dziennikarza śledczego tropi różne historie, by wyjaśnić je swoim czytelnikom. Pracowała m.in. w "Życiu Warszawy", "przeglądzie tygodniowym", "Przeglądzie" oraz "Prawie i Życiu". Autorka kilkunastu książek, głównie zbiorów reportaży. (informacje na temat autorki pochodzą z książki "PeeReL zza krat").

Przyglądając się życiu zawodowemu autorki książki oraz zagłębiając się w jej obeznanie w świecie polskiego wymiaru sprawiedliwości i możliwości jakie miała, by tę wiedzę posiąść, śmiało wzięłam się za czytanie, gdyż wierzyłam, że otrzymam prawdziwą historię.

"PeeReL zza krat", to literatura faktu. Zostały tu spisane przestępstwa oraz głośne procesy sądowe, obok których nie dało się przejść obojętnie. Między innymi pokazane zostały sprawy gospodarcze i polityczne. Każde opisane przestępstwo jest inne, dotyczyło różnych przewinień, jak również poważnych przestępstw, mam na myśli tu zabójstwa i kradzieże na wielką skalę. Między innymi opisana jest sprawa "Wampira" z Krakowa, który w późniejszych latach był inspiracją dla twórców. Również jest opisana sprawa Kalibabaki, którego historia również była inspiracją dla twórców i w 1987 roku na podstawie tejże historii powstał serial telewizyjny "Tulipan". W tym zbiorze reportaży, bo książka ta właśnie takim zbiorem jest, opisanych jest wiele postępowań takich, gdzie dotychczas są niewiadome i można by się zastanawiać, czy oby na pewno człowiek, który został skazany, był winny. Głośne procesy sądowe o nielegalny wywóz z Polski dzieł sztuki, nielegalnego przemycania zabronionych towarów, jak również sprawa fałszywego konsula i wiele innych przestępstw opisanych jest w tej książce. Nazwiska oskarżonych w większości zostały zmienione, jedynie pozostały prawdziwe w przypadkach, gdy skazany dostał karę śmierci, a wyrok do dziś budzi wątpliwości.

Muszę przyznać, że po tę książkę sięgnęłam z ogromnym zainteresowaniem. Chciałam zwiększyć swoją wiedzę o latach i życiu w PeeReLu. Przyznaję, że dość sporo czasu zajęło mi przeczytanie całości, lecz absolutnie nie ma to związku, z tym, że mnie ona nie przekonała do siebie treścią. Otóż podziało się zupełnie odwrotnie, jednak każda sprawa była indywidualna, przy każdej należało przystanąć. Wszystko co dotyczy historii, chłonę powoli, by po prostu zrozumieć i mieć czas na zapamiętanie. Wiedziałam, że jeżeli przeczytam ją szybko i jednym ciągiem, niewiele z tego zapamiętam. Dlatego każdej sprawie dawałam osobny czas i robiłam pomiędzy nimi przerwy. Myślę, że dzięki temu miałam więcej czasu na wchłonięcie i przeanalizowanie tej wiedzy. Oczywiście każdy reportaż, każdy rozdział był inny, jedne bardziej mnie zainteresowały, inne mniej. Były również i takie sprawy, które wymagały skupienia, ponieważ wystarczyła chwila zamyślenia o czymś innym i już nie wiadomo było o co chodzi, musiałam się cofać. Niemniej jednak uważam, że całość napisana została językiem prostym, takim który trafi do każdego czytelnika.

Z książki z pewnością wyniosłam trochę wiedzy o życiu W PeeReLu i o polityce z tamtych lat. Myślę, że jak kiedyś jeszcze znajdę czas, to przeczytam ją jeszcze raz, z pewnością zwrócę uwagę na nowe, wcześniej niedostrzeżone przeze mnie fakty, bądź drobniejsze, lecz również ważne wydarzenia. Póki co mogę określić swoją wiedzę na temat PeeReLu zza krat jako ogólną, następnym razem postaram się zapamiętać więcej szczegółów - a może wpadną w moje oko jakieś nieścisłości , może bardziej zwrócę uwagę na szczegóły, które tym razem zupełnie gdzieś mi umknęły.
Myślę, że osoby, które chciałyby poznać kawałek historii, ta książka ich zainteresuje.


Za książkę dziękuję wydawnictwu: Wydawnictwo Naukowe PWN SA


14 komentarzy:

 1. Raczej nie jest to mój klimat. 😊

  OdpowiedzUsuń
 2. Niestety, ale zazwyczaj nie sięgam po tego typu książki ;) Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Z zainteresowaniem sięgnę po książkę, będę ją miała na uwadze. :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Osobiście jestem zafascynowana okresem PRLu! Kocham te potężne meblościanki, szklanki z koszyczkami i inne, nieco kiczowate, akcesoria. Dobrze byłoby dowiedzieć się też nieco więcej o życiu w tamtym okresie, dlatego chętnie sięgnęłabym po tę książkę! 😊 Pozdrawiam! włóczykijka z
  Imponderabiliów literackich

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę, że książka Cię zainteresuje i życzę miłego czytania.

   Usuń
 5. O, bardzo pomysłowa pozycja, w sam raz do przejrzenia w wolnym czasie. Może być ciekawa.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie, jak dla mnie to książka jest naprawdę ciekawa.

   Usuń
 6. Czady wojny, także zimnej wojny, bardzo mnie fascynują, więc z pewnością przeczytam tą lekturę.

  OdpowiedzUsuń
 7. Odpowiedzi
  1. Zatem powiedz swojemu tacie o tej książce, może akurat będzie miał ochotę po nią sięgnąć :)

   Usuń

Dziękuję każdemu, kto znalazł chwilę, by napisać kilka słów w komentarzu. Jest mi bardzo miło gościć Was u siebie na blogu.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...