"Dwanaście życzeń" Karolina Głogowska, Katarzyna Troszczyńska"Dwanaście życzeń"
Autor: Karolina Głogowska, Katarzyna Troszczyńska
Wydawnictwo: W.A.B.
Liczba stron: 320
Rok wydania: 2018
Rodzaj literatury: Literatura współczesna


Powieść, a w niej kilka bohaterek, każda inna, z własnymi marzeniami i celami. Poznajemy dziennikarkę z wielkiego miasta, która jedzie do domu rodzinnego w czasie świąt, lecz w zupełnie innym celu niż spędzenie wspólnej kolacji z najbliższymi. Pola, która tuż przed ślubem zostaje porzucona i dla niej jest to koniec wszystkiego. Dziewczyna, która w sercu nosi ogromny żal do ojca. Staruszka, która nie wyjawia prawdy rodzinie, gdzie znika, a prawdą jest fakt, że przeżywa swą drugą młodość. Jest jeszcze kobieta stojąca w obliczu przemijania. Czy święta będą dla nich radosne?

Bardzo ciepła i przyjemna lektura, która ogrzeje nie jedno serce. Czytanie jej płynie tak lekko, że kończy się ją pochłaniać w jeden wieczór. Wzrusza, daje wiele do myślenia i pcha w ramiona rodziny. Typowo świąteczna powieść, gdzie czuć gorączkę przygotowań do tego magicznego okresu, gdzie czuć rozterki i głębsze myśli ludzi, a jednocześnie jednoczy.

Bohaterowie powieści są rodziną, jednak ich drzewo genealogiczne jest tak rozbudowane, iż jedni są dalszymi krewnymi, inni są sobie bardzo bliscy i gdyby nie to, że na początku jest ono rozrysowane, można by się o tym nie dowiedzieć, nie wywnioskować z samego czytania. I to właśnie tych najbliższych wieczerza wigilijna chce połączyć, zobaczyć przy jednym stole.
Wszystkie postacie książkowe wniosły swą osobą coś ciekawego do lektury, dzięki czemu stała się ona bogatsza. Wspaniałe jest to, że autorki pokazały jak widzą sytuację rodzinną, bądź po prostu wydarzenia, które miały wpływ na życie oczami każdego bohatera. Tu nie widzimy i nie poznajemy historii tylko i wyłącznie z perspektywy jednego człowieka, poznajemy ją z obu stron. Przykładem są siostry przyrodnie, które aż do wieku dorosłego nie przepadały za sobą, miały swoją wizję tego, że są w pewien sposób poszkodowane. Gdybyśmy poznali tę historię tylko z punktu widzenia jednej z nich, z pewnością nie darzylibyśmy sympatią tej drugiej. Jednak mamy tę możliwość, widzimy życie oczami tej drugiej i dopiero teraz można wysnuć sprawiedliwe wnioski. Aż serce się ściska, że można stracić tyle lat, które mogłyby być zupełnie inne. Tak jest i w prawdziwym życiu, dlatego po przeczytaniu tej lektury można dojść do pewnych wniosków i być może naprawić coś w swoim życiu, w swoim postępowaniu. Jednak aby nie wynikło z tego, iż powieść jest przytłaczająca muszę dodać, że są w niej również zabawne sytuacje, które rozśmieszą i odprężą.

Książki w typowo świątecznym klimacie mają pewną magię. Gdy tylko nadchodzi grudzień, pojawiają się nowe pozycje jak grzyby po deszczu. Jednak tak samo jak jedne i drugie, nie nudzą się. Uwielbiam wszystkie świąteczne nowości, uwielbiam ich piękne, klimatyczne okładki. Dzięki nim czuję, że zbliżają się święta i pomimo, że tu gdzie mieszkam, w Szkocji nie ma jeszcze śniegu, czuję zimowy klimat.

Powieść ta nie ma długiego przedziału czasowego, otóż wszystko dzieje się zaledwie w przeciągu dwóch dni. Tak, tylko dwa dni i w zaledwie tych kilkudziesięciu godzin wydarzyło się wiele. Dla samych bohaterów może to być przełomowy czas, który wiele w ich życiu zmieni. Z całą pewnością sporo zrozumieją, przez chwile refleksji będą wiedzieli co robili źle i jak postąpić aby było lepiej. Jednak czy każdemu się uda odnaleźć odrobinę szczęścia i ciepła jakie kryje się w każdym człowieku?

Karolina Głogowska - bardzo się napracowała, żeby nie zajmować się tym, co najbardziej lubi, czyli pisaniem. Sprzedawała reklamy, organizowała konferencje, negocjowała umowy handlowe. W końcu rzuciła wszystko i została dziennikarką. Była redaktorką serwisów WP Kobieta i dzieci.pl, felietonistką WP Opinie. Jej reportaże ukazują się w magazynach Wirtualnej Polski i Onetu. Poza tym wychowuje córkę, śpiewa w chórze i pisze kolejne książki.
Katarzyna Troszczyńska - jest dziennikarką, od lat pisze dla kobiet. Pracowała m.in. w "Pani", "Twoim Stylu" i "Claudii". Fanka forów internetowych, szczególnie jednego, które uwielbia za możliwość bezpośredniego kontaktu z kobietami. Po czterdziestce postanowiła wreszcie przestać błądzić i zajmować się tylko tym, czego naprawdę chce. Matka nastolatka, żona, córka, właścicielka kota i psa, przyjaciółka wspaniałych kobiet, które nieustannie są jej zawodową inspiracją.
(informacje o autorkach pochodzą z książki "Dwanaście życzeń")


Za książkę dziękuję wydawnictwu: W.A.B.


8 komentarzy:

 1. Ostatnio zdecydowanie bardziej polubiłam tego typu książki, ale tych w zimowym klimacie nazbierałam tyle, że jeszcze na mnie czeka mała stertka do nadrobienia. :)

  OdpowiedzUsuń
 2. bardzo mi sie podobała ta książka. Jeszce kilka świątecznych przede mną w styczniu!

  OdpowiedzUsuń
 3. Może w przyszłym roku uda mi się przeczytać tą świąteczną książkę :) w zeszłym roku nie udało mi się :/

  Pozdrawiam,
  Ksiazkowa-przystan.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jest tyle książek, że wszystkich się przeczytać nie da :)

   Usuń
 4. Uważam, że to była średnia lektura. Nie poczułam w niej klimatu świąt. A postać Poli działała mi na nerwy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czasem się tak zdarza. A jest jakaś książka w tym klimacie, którą polecasz?

   Usuń

Dziękuję każdemu, kto znalazł chwilę, by napisać kilka słów w komentarzu. Jest mi bardzo miło gościć Was u siebie na blogu.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...