"Projektant" Marius Gabriel


"PROJEKTANT"
Autor: Marius Gabriel
Tłumaczenie: Agnieszka Patrycja Wyszogrodzka-Gaik
Wydawnictwo: Wydawnictwo Kobiece
Rodzaj literatury: Literatura Współczesna
Liczba stron: 424
Rok wydania: 2018

"OLŚNIEWAJĄCA HISTORIA OSADZONA W ŚWIECIE MODY"


Lata drugiej wojny światowej są znane każdemu, większość z nas zna je z opowieści swoich dziadków, sąsiadów czy też z książek, bądź lekcji historii. Marius Gabriel w swej powieści pokazał wojnę z innej strony, pokazał jak działał wtedy świat mody, jak sobie radzili dziennikarze i życie elity, która pomimo tego co działo się na świecie, potrafiła się bawić.
W 1944 roku do Paryża przybyła Copper Reilly. Kobieta wraz z mężem poznaje nowy świat, lecz w ich życiu prywatnym tak naprawdę się nie zmieniło, nie zmienił się on. Nadal zdradza swoją żonę. W końcu Copper nie wytrzymuje i żąda separacji. Swoje żądanie stawia bardzo stanowczo.
Projektant mody, Christian Dior jest dla kobiety dużym wsparciem, aż w końcu staje się jej najbliższym przyjacielem.
Ona, zdolna dziennikarka. On, zdolny projektant. Jak potoczą się ich losy?

Z całą pewnością "Projektant" Mariusa Gabriela, to powieść dla miłośników mody. A osoby, które lubią modę od poszewki, włącznie z jej historią, zostaną pochłonięte przez lekturę. Znane nazwiska, które chociażby obiły się o uszy, zostały pokazane w tych trudnych czasach, jakimi była druga wojna światowa. Świat pogrążony był wtedy w walce, bólu i cierpieniu. A jednak byli i tacy, którzy coś zaczynali w swym życiu. Jedni nie mieli co zjeść, a inni wyszukiwali najpiękniejszych materiałów, by projektować najbardziej ekstrawaganckie suknie. Jedni nosili na sobie zbyt wielkie ubrania w pasy, inni otulali się jedwabiem. Lecz czy nam wypada to osądzać? Myślę, że nie. I w dzisiejszych czasach, równości w tym co mają ludzie nie ma. Jedni mają mniej, drudzy więcej. Zawsze tak było i tak będzie. Jednak trudno by po przeczytaniu tylu książek z lat wojny, aby takie porównania nie przeszły przez głowę.

"Marzenia da się zaprojektować.
Reszta wydarzy się sama."

Autor swych bohaterów wykreował bardzo starannie. Nadał im charakteru, każdy z nich był inny, charakteryzowały ich inne cechy charakteru, jednak każdy był widoczny. Pomimo swoich słabych stron są to silne osobowości i nie da się tego nie zauważyć. Co najważniejsze, każdy z nich wzbudza w czytelniku jakieś emocje. Gdyby zadaniem było wybrać jedną postać z tej powieści i opisać ją, wyzwanie byłoby trudne. Lecz trudne tylko i wyłącznie w wyborze bohatera, ponieważ o każdym z nich można by wiele napisać.

"Nikt nie może zająć miejsca drugiego człowieka. Miłość nie tak działa. Ale człowiek może kochać więcej niż jeden raz, a każda miłość jest wielka na swój sposób."

Czy książka mi się podobała? Nie mogę napisać, że tak, bardzo i polecam. Nie zostałam przez nią mocno pochłonięta i nie miałam problemu z tym, by się od niej oderwać. Czytałam ją z pewnością około dwóch tygodni, czyli dość długo jak na niezbyt grubą powieść. Jednak ma coś w sobie, że z chęcią kontynuowałam jej czytanie. Myślę, że duże znaczenie ma tutaj czas, w którym została obsadzona akcja. Czasy drugiej wojny światowej interesują mnie od zawsze, jest to temat dla mnie bardzo ważny i sięgam z ogromnym zainteresowaniem po lektury w tym temacie. Jednak sam temat mody jest mi dość odległy, nie jestem jego miłośniczką i być może to trochę spowolniło moje czytanie. Jednak czy sięgając po książkę o tytule "Projektant" mogłam spodziewać się czegoś zupełnie innego? Oczywiście, że nie. Powinna tu pozostać kropka, lecz chcę dodać jeszcze jedno i jest to bardzo ważne. Pomimo iż temat mody jest mi daleki, samą powieść czytałam dość długo, to czuję do niej coś co wzbudza we mnie pozytywne emocje, jest mi bliska i myślę, że jej bohaterów będę pamiętać przez długi czas.

Marius Gabriel - jest autorem dziewięciu powieści historycznych, w tym bestsellerów "The Mask of Time", "The Original Sin" i "The Seventh Moon". Aby sfinansować swoje studia podyplomowe, napisał trzydzieści trzy romanse pod kobiecym pseudonimem. Jego tożsamość jako autora musiała być utrzymywana w tajemnicy, dopóki nie skupił się na tworzeniu fikcji literackiej. Pisarz ma troje dzieci.
(informacje o autorze pochodzą z książki pt."Projektant".)


Za książkę dziękuję wydawnictwu: Wydawnictwo Kobiece

8 komentarzy:

Dziękuję każdemu, kto znalazł chwilę, by napisać kilka słów w komentarzu. Jest mi bardzo miło gościć Was u siebie na blogu.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...