"Wybór M" Natalia Nowak-Lewandowska
"WYBÓR M."
Autor: Natalia Nowak-Lewandowska
Wydawnictwo: Replika
Rok wydania: 2018
Liczba stron: 304
Rodzaj literacki: Literatura obyczajowa, romans


"Nie jesteś na moim miejscu, nie wiesz, co czuję,
i nigdy się nie dowiesz...Więcej nie zniosę, słyszysz?
To dotyczy tylko i wyłącznie mnie..."Michalina prowadzi szczęśliwe życie. Wszystko jednak się zmienia, gdy pewnego dnia przedłuża swoje godziny pracy, a do domu wraca sama. Jej życie obraca się w koszmar, dla niej powstaje piekło na ziemi. Po drodze zostaje napadnięta i brutalnie zgwałcona. Udało jej się przeżyć, ciało z czasem doszło doszło do siebie, lecz psychicznie nie może się pozbierać. Jej mąż równie ciężko znosi to, co spotkało jego ukochaną żonę. Wpada we wściekłość, chce dopaść drani i wymierzyć sprawiedliwość tym, którzy skrzywdzili Michalinę. Ich małżeństwo przedtem silne, teraz staje się kruche. Igor odsuwa się od kobiety i targają nim złe emocje. Michalinę natomiast nic bardziej nie boli od tego, jak zachowanie ukochanego mężczyzny.

Od razu zacznę od tego, że jest to książka, która rozdziera serce. Nie da się przejść obok niej obojętnie. Tak bardzo boli w środku człowieka w chwili, gdy się czyta i poznaje historię Michaliny. Fikcja literacka? Owszem, lecz każdy wie, że w prawdziwym życiu takich historii jest wiele, zdecydowanie za dużo. Szczęśliwe życie człowieka może zakończyć się w jednej chwili, w sposób bolesny i okrutny, a szczęście jest odebrane przez zwyrodnialców. I gdy wydaje się, że jest już po wszystkim, tak naprawdę wyzwaniem i ogromnie długą i trudną drogą jest powrót do normalnego życia. Trauma i ciężar, który spoczywa na człowieku po tym co przeżył jest tak wielki, że ciężko jest się podnieść. Autorka każdą cząstką bohaterki pokazała co przeżywa kobieta po gwałcie. Jej emocje, jej ból i wszystkie jej myśli są wyostrzone, tak aby czytelnik poczuł jak mocno ofiara cierpi.

Dla mnie to była książka na jeden dzień. Całe szczęście, że miałam wolne od wszelkich obowiązków. Rano zasiadłam do czytania i po prostu nie mogłam przestać pochłaniać tej lektury. Oderwałam się dopiero dobrych kilka minut po jej zakończeniu. Powieść jest trudna, ukazująca psychikę kobiety, która została ofiarą jak również ukazuje stan psychiczny mężczyzny, męża ofiary. Miałam pierwszy raz styczność z taką książką i zdecydowanie zrobiła na mnie szokujące wrażenie. Podczas czytania czułam jak dusi mnie z nerwów, jak do oczu cisną mi się łzy, których momentami nie dało się pohamować. Samo zakończenie natomiast było dla mnie wzruszające w sposób tak mocny, że silniej nie mogło by być. Nie mogłam dojść do siebie jeszcze przez dłuższy czas, zalała mnie fala smutku.

"Pozostała tylko jedna myśl, męcząca i drażniąca coraz mocniej i mocniej. Czuła nienaturalny spokój, w którym rozmyły się wcześniejsze przerażenie, wściekłość i ból. Wiedziała, że to jedyne wyjście, aby trwał wiecznie..."

Natalia Nowak-Lewandowska uświadamia również, że w takich chwilach jak gwałt, oprócz ofiary cierpi również mężczyzna, mąż kobiety. Pokazuje co czuje, jak skrajne są jego emocje i to jak sobie z tym wszystkim nie radzi. Nie potrafi być wsparciem dla żony, gdyż sam zagubił grunt pod nogami. Nawet najmocniejsze, najbardziej kochające się małżeństwo może nie przetrwać tak wielkiej tragedii. Choć ja mam nadzieję, że jednak wiele kobiet po takich przeżyciach podnosi się i buduje szczęście od nowa, w których nie ma koszmarów z przeszłości. Nie można zapomnieć również, że w takich sytuacjach mężczyzna musi również otrzymać fachowe wsparcie.

Z całą pewnością, po przeczytaniu "Wyboru M." będę chciała sięgnąć po inne tytuły autorki. Z opinii czytelników spostrzegłam, że będę równie dobre.

Natalia Nowak-Lewandowska - Kiedyś recenzowała książki, jednak historie tworzone w jej głowie musiały w końcu znaleźć swoje ujście, dlatego postanowiła przelać wszystko na papier. W ten sposób z recenzentki stała się autorką. Nie lubi określenia "pisarka". Uważa, że na to przyjdzie czas. Poza spisywaniem myśli jej czas zajmuje joga, której oddaje się z pasją w każdej wolnej chwili. Dużo mówi, jeszcze więcej słucha.
Autorka książek: "Pozorność", "Głód miłości" oraz "Układanka". Ta ostatnia otwiera serię kryminałów obyczajowych "Teoria gier", której bohaterką jest dziennikarka Julianna Różańska.
(informacje o autorce pochodzą z książki "Wybór M")

Za książkę dziękuję wydawnictwu Replika.

4 komentarze:

  1. To naprawdę bardzo dobra książka. Polecam serdecznie każdemu. 😊

    OdpowiedzUsuń
  2. Nie miałam okazji jeszcze czytać tej książki :)
    http://whothatgirl.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję każdemu, kto znalazł chwilę, by napisać kilka słów w komentarzu. Jest mi bardzo miło gościć Was u siebie na blogu.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...