"Podróżniczki. Dziewczyny, które nie znały granic"" Jarosław Molenda "PODRÓŻNICZKI. Dziewczyny, które nie znały granic"
Autor: Jarosław Molenda
Wydawnictwo: Lira
Rok wydania: 2018
Liczba stron: 320
Rodzaj literacki: biografia, autobiografia, pamiętnik"Najsłynniejsze polskie podróżniczki od Świętosławy do Elżbiety Dzikowskiej."

"Kim była pierwsza polska podróżniczka?
Która Polka handlowała niewolnikami?
Która kobieta samotnie opłynęła kulę ziemską?"

Jarosław Molenda w swej książce zabiera swych czytelników w podróż po całym świecie. Lecz wyjątkowym faktem jest to, że ów czytelnik będzie podróżował z kobietami, które nazywamy podróżniczkami. Sięgając po książkę poznać można historię czternastu kobiet, a są nimi Świętosława, Dorota Falak, Anna Jadwiga Sapieżyna, Ewa Felińska, Narcyza Żmichowska, Helena Sanguszko, Maria Beatrix z Krasińskich Raczyńska, Anna Neumanowa z Szawłowskich, Helena Rogozińska, Ewa Dzieduszycka, Jadwiga Mrozowska-Toeplitz, Maria Antonina Czaplicka, Krystyna Chojnowska-Liskiewicz oraz Elżbieta Dzikowska.

W czasach szkolnych nie przepadałam za historią. Moją uwagę przyciągały tylko i wyłącznie lata pierwszej i drugiej wojny światowej. Dopiero z wiekiem naszła mnie ciekawość świata i tego co było kiedyś. Nie ukrywajmy, ale dla nas samych dobrze jest wiedzieć o niektórych wydarzeniach. Ja odkryłam w sobie, że naprawdę wiele mnie interesuje, słucham jak również czytam z ciekawością o ludziach, którzy żyli w różnych epokach. Podoba mi się odkrywanie nowej dla mnie wiedzy, jak również fakt, że naprawdę wiele zdarzeń wywiera na mnie ogromne wrażenie. Oczywiście nie oszalałam na punkcie historii i zapewne nigdy tak się nie stanie, nie jest to kierunek, w którym się fascynuję, ale jednak mnie ciekawi, a bynajmniej jakaś jego część. Dlatego, gdy tylko zobaczyłam "Podróżniczki. Dziewczyny, które nie znały granic", wiedziałam że po tę książkę sięgnę. Nie ukrywam tego, że w pierwszym momencie moją uwagę przykuła okładka. Tak, lubię gdy książkę zdobi okładka, która mi się podoba i nigdy tego nie ukrywałam. Uważam, że każda lektura zasługuje na piękną, dopracowaną oprawę. To powoduje, że czytelnik z jeszcze większą przyjemnością trzyma ją w ręku jak również z przyjemnością na nią patrzy, tak przynajmniej jest w moim przypadku.

Jak czytało mi się książkę? Przyznaję się, że bywało różnie. Jedne historie mnie bardziej zainteresowały, drugie trochę mniej. Jednak cieszę się, że poznałam je wszystkie. Są to historie na przełomie wielu lat, które różnią się od siebie ogromnie. Widać w jakich latach, ile i czy w ogóle kobiety miały coś do powiedzenia. Można sobie porównać te lata, jak również porównać je z teraźniejszością. Zdecydowanie wolę obecną sytuację, gdzie my kobiety możemy wypowiedzieć własne zdanie.

Moim zdaniem autor zebrał najważniejsze informacje o kobietach, które chciał swym czytelnikom przedstawić. Nie rozpisywał się o nich zbyt długo, nie skupiał się na dodatkowych opisach. Mamy po prostu fakty, te które pozwalają na przedstawienie życia w sposób krótki, lecz wystarczający. W opisach jest to co ważne, to co pozwoli poznać postacie historyczne. Mi to pasuje, gdyż dodatkowe opisy mogłyby mnie zanudzić.

Dla mnie większość tych nazwisk była nowa, także miałam okazję do ich poznania i do poznania czegoś nowego, czegoś o czym wcześniej nie wiedziałam. Moją ulubioną podróżniczką została Krystyna Chojnowska-Liskiewicz, pierwsza kobieta, która samotnie opłynęła dookoła Ziemię na jachcie żaglowym. Po piętach dreptała jej inna kobieta, lecz pomimo wielu problemów technicznych i zdrowotnych, to jej się udało i to nasza rodaczka dokonała tego wielkiego wyczynu jako pierwsza. Przez cały czas czytając o jej samotnej żegludze wyobrażałam sobie to wszystko i momentami byłam przerażona. Nie wyobrażam sobie siebie samej na pełnym morzu czy oceanie, gdzie jestem na statku z całą załogą, a co dopiero będąc tam samotnie. Jest to dla mnie coś, na co nigdy nie odważyłabym się, także podziwiam odwagę tej kobiety. I oczywiście gratuluję spełnienia marzenia i dokonania czegoś, co jest po prostu niesamowite.

Dla kogo jest książka? Myślę, że dla każdego kto choć odrobinę jest ciekawy historii i lubi poznawać coś nowego.

Jarosław Molenda - pisarz, publicysta, niestrudzony globtroter, który dotarł na cztery kontynenty, autor ponad trzydziestu książek popularno-naukowych o tematyce podróżniczej i historycznej, dziennikarz magazynu podróżniczego "Dookoła świata". W 2015 roku został odznaczony przez prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Srebrnym Krzyżem Zasługi za upowszechnianie kultury i propagowanie historii. W 2016 roku Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznał mu Honorową Odznakę "Zasłużony dla Kultury Polskiej". "Podróżniczki. Dziewczyny, które nie znały granic" to pierwszy tytuł Autora wydany nakładem Liry.
(informacje o autorze pochodzą z książki pt."Podróżniczki.Dziewczyny, które nie znały granic"

Za książkę dziękuję wydawnictwu Lira

10 komentarzy:

Dziękuję każdemu, kto znalazł chwilę, by napisać kilka słów w komentarzu. Jest mi bardzo miło gościć Was u siebie na blogu.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...