"Milion małych kawałków" James Frey "MILION MAŁYCH KAWAŁKÓW"
Autor: James Frey
Tłumaczenie: Patryk Gołębiowski
Wydawnictwo: Burda Książki
Rok wydania: 2019 (wydanie drugie)
Liczba stron: 520

"Jedna z najbardziej szokujących powieści o uzależnieniu."


Opis książki:
" MOCNA, BRUTALNE, SZCZERA DO BÓLU, PRAWDZIWA.
James budzi się na pokładzie samolotu z wybitymi zębami, złamanym nosem i rozciętym policzkiem. Nie wie, dokąd leci ani co się z nim działo przez ostatnie dwa tygodnie. Ma dwadzieścia trzy lata, od dziesięciu lat jest uzależniony od alkoholu, a od trzech - od narkotyków.
Kiedy zgłasza się na odwyk do najstarszego ośrodka w USA, chlubiącego się rekordowo wysoką skutecznością 17% wyleczonych, lekarze nie wiedzą, jakim cudem wciąż żyje."
(opis książki pochodzi od wydawcy)

Moja opinia: 
Prawdą jest, iż "Milion małych kawałków" Jamesa Freya jest jedną z najbardziej szokujących powieści o uzależnieniu, która pokazuje w brutalny, lecz prawdziwy sposób walki z tym nałogiem. Są w niej opisane rzeczy, których nawet nie chciałam sobie wyobrażać, które podczas czytania wolałam szybko mieć za sobą.
Zaczynając pochłanianie tej lektury było mi ciężko z przyzwyczajeniem się do języka autora i do jego budowy zdań. Szło mi to opornie i okropnie mi ten sposób opisywania swoich doświadczeń przeszkadzał. Musiałam nauczyć się tę powieść czytać w sposób, aby nie zwracać uwagi na to, co mi w niej przeszkadzało. Osiągnęłam sukces i wciągnęłam się w historię Jamesa, który jest jej narratorem i opowiada o swojej walce na uzależnieniem. Nie wiem jak się jemu udało tak szczegółowo i bez ukrywania niewygodnych scen opisać to wszystko, ale zrobił to i oddał w niej całą bolesną prawdę, która go dotknęła. Musiało być to bardzo trudne i wymagające, gdyż nawet dla czytelnika nie jest proste przejść przez tę książkę bez żadnych emocji. Myślę, że jest to lektura, która skutecznie zniechęciłaby niejedną osobę po sięgnięcie po jakikolwiek narkotyk. Sceny są odpychające i nie raz przewracało mi się w żołądku ze zniesmaczenia (łagodnie określając).
Nie jest to autobiografia, do której chciałabym kiedyś wrócić, lecz należy do takich, którą zapamiętam na zawsze. Jest to w pewien sposób przestroga przed tym co może się stać, wpadając w pułapkę jaką jest nałóg. Ośrodek walki z uzależnieniem, to miejsce do którego trafili ludzie, po przejściu bolesnej drogi. Osoby w nim się znajdujące, to nie tylko młodzi ludzie, z biedniejszych rodzin, czy też bogate dzieciaki, których rodzice zajęli się robieniem kariery i stracili kontrolę nad własnymi dziećmi, tam również są dorośli ludzie, którzy zajmują wysokie stanowiska. Uzależnienie może dotknąć KAŻDEGO i choć o tym wcześniej już wiedziałam, to inaczej wyobrażałam sobie miejsce z jego walką, nie wyobrażałam sobie, że są tam tak różni ludzie, z tak różnych środowisk społecznych. Wyobrażałam sobie raczej młode, zagubione osoby. Jak widać świat jest zupełnie inny i w każdym wieku człowiek może pójść niewłaściwą drogą.

James Frey - jest kultowym pisarzem amerykańskim. Jego debiutancka powieść "Milion małych kawałków" stała się bestsellerem światowych list, w tym "New York Timesa" a Amazonu. Przetłumaczono ją na ponad 30 języków.
Ta poruszająca, oparta na motywach autobiograficznych relacja z odwyku jest jednym z najbardziej obrazowych opisów walki z niesłabnącym głodem narkotycznym i alkoholowym.
(informacje o autorze pochodzą z książki "Milion małych kawałków")


Za książkę dziękuję wydawnictwu Burda Książki:


13 komentarzy:

 1. Czytałam tę książkę już kiedyś. Bardzo mną wstrząsnęła.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ciekawi mnie ta książka i wiem, że na pewno po nią sięgnę. 😊

  OdpowiedzUsuń
 3. Lubię takie szokujące powieści :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Z opisu bardzo fajna książka:) jednak muszę namówić męża czy tez przeczyta wtedy kupimy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Daj znać czy udało Ci się namówić męża na tę książkę i oczywiście napisz jakie wrażenia na Was wywołała.

   Usuń
 5. Zabrzmiało interesująco. Trudna tematyka i myślę, że warto wiedzieć więcej w temacie uzależnień.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Trudna tematyka i to co się znajduje w tej książce jest szokujące.

   Usuń
 6. Autobiografia z taką tematyką, hm myślę że mogłabym przeczytać. :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Czytałam, bardzo fajna książka warta przeczytania. Jest troche wstrząsająca.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję każdemu, kto znalazł chwilę, by napisać kilka słów w komentarzu. Jest mi bardzo miło gościć Was u siebie na blogu.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...