"Rusz głową! Gimnastyka mózgu dla dzieci" Anne Lene Johnsen"RUSZ GŁOWĄ! GIMNASTYKA MÓZGU DLA DZIECI"
Autor: Anne Lene Johnsen
Tłumaczenie: Justyna Czechowska
Wydawnictwo:  Wydawnictwo Naukowe PWN
Rok wydania: 2018
Zalecane dla dzieci w wieku: 5-11 lat

"Zabawne i mądre łamigłówki dla ciekawskich dzieciaków."

Anne Lene Johnsen - specjalizuje się w zagadnieniach pracy mózgu, przyswajania wiedzy i rozwijania zdolności poznawczych. Absolwentka Norwegian School of Management i Argosy University. Była prezes Mensa Oslo. Założycielka Brain Factory, firmy szkolącej rodziców i nauczycieli w zakresie rozwijania zdolności umysłowych. Autorka licznych artykułów na temat zdrowia psychicznego i efektywnego nauczania, jak również kilku książek poświęconych treningowi mózgu.
(informacje o autorce zaczerpnięte z tyłu książki "Rusz głową! Gimnastyka mózgu dla dzieci")

Rusz głową! to przewodnik po dziecięcym mózgu, który oczaruje nie tylko dzieci, ale również ich rodziców. Jest to niesamowita przygoda, która podczas zabawy uruchamia wyobraźnię, logiczne myślenie, chęć analizowania i wiele innych ważnych w życiu czynników. Wiele zadań wymaga koncentracji oraz umiejętności liczenia i aby stać się w tym lepszym, pomogą ćwiczenia znajdujące się w książce. Rodzice również znajdą coś dla siebie, a przede wszystkim będzie to wspaniały, produktywny i wspólnie spędzony czas z dzieckiem. W poradniku zawarte są ponadto wskazówki i dobre rady dotyczące odpowiedniej diety, ruchu, zabawek oraz odpowiedniego miejsca pracy dla dziecka.

Każdy rozdział w książce jest wyraźnie oddzielony i zaczyna się wstępem, który nie jest ani za długi, ani za krótki, lecz zawarte w nim informacje są wystarczające, bardzo trafne, takie które są ważne i które po odłożeniu książki będziemy pamiętać.

Rozdziałów w poradniku jest 11, czyli całkiem sporo, a jednak są bardzo przyjemne dla dziecka, jak również dla rodziców. Poza tymi rozdziałami są jest również wprowadzenie oraz pewien dodatek.

Rozdziały:

1. Naucz się myśleć.
 • W tej części znajdują się różne ćwiczenia, polegające między innymi na odnalezieniu obrazka, który nie pasuje do reszty, dopasowanie kształtu do wyciętego kształtu z kartki i tym podobne. Również są ćwiczenia polegające na rozpoznawaniu figur, kolorów i podobieństw. To są tylko przykłady tego co znajduje się w pierwszym rozdziale, ale można zauważyć, że są one dosyć proste. Jednak to tylko początek! Później będzie trzeba coraz mocniej wytężyć umysł.
2. Rusz głową.
 • Tym razem, aby rozruszać nasz mózg należy się skupić i rozwiązać rebusy, odnaleźć błędne elementy na rysunkach, dopasować do obrazka odbicie lustrzane, odgadnąć, w którym kierunku jedzie autobus, odpowiedzieć na pytania i tak jak w poprzednim rozdziale to są tylko przykłady, gdyż różnych zadań jest więcej. I można zauważyć, że są już o stopień trudniejsze od tych, które znajdowały się wcześniej.
3. Wiesz co?
 • Co ciekawego autorka dla nas przygotowała w tej części książki? Tu należy przygotować się na quiz, na pytania i aby na nie odpowiedzieć należy mieć już wiedzę z różnych ciekawostek. Nie trzeba jednak się martwić, gdy odpowiedzi się nie zna. Z pewnością po ich sprawdzeniu nabędzie się tę wiedzę na przyszłość. 
4. Układanki.
 • Już po samym tytule można się domyśleć, że czekają na nas różnego typu układanki, a mianowicie dopasowywanie brakującego kawałka do obrazka, bądź jakiegoś przedmiotu. W tej części również jest ćwiczenie, które ma na celu uczenia się porządkowania informacji we właściwy sposób.
5. Rozwiąż zagadkę.
 • W tym rozdziale znajdują się przeróżne zagadki. I tu muszę przyznać szczerze, że dzieci zdecydowanie inaczej myślą od dorosłych. O co mi chodzi? Otóż rozwiązując jedną z tych zagadek, nie wpadłam na prawidłową odpowiedź, nawet do głowy mi ona nie przyszła. Po czym przeczytałam ją mojej starszej córce (lat 10), a ona od razu wiedziała. Czasami, to co jest trudne dla rodzica, dzieciom przychodzi z łatwością. 
6. Ochota na czytanie.
 • W tej części znajduje się krzyżówka do rozwiązania, są do rozwiązania zagadki polegające na tym, że są rozsypane litery i należy ułożyć z nich słowo lub na przykład są słowa, w których nie ma samogłosek, które należy odpowiednio dodać i przeczytać wyraz. Są oczywiście jeszcze inne ćwiczenia, które z pewnością wzbudzą zainteresowanie dziecka.
7. Z matmą za pan brat.
 • Ćwiczenia z matmy? A jednak są i to całkiem przyjemne. Zaczynają się od naprawdę bardzo prostych, tak na zachętę dla dzieci. Przynajmniej u mnie tak było. Wołając młodszą córkę, aby przyszła ze mną poćwiczyć matmę, z niechęcią to zrobiła. Jednak, gdy je zobaczyła, z uśmiechem na twarzy zaczęłyśmy je rozwiązywać. Zadania są przeróżne, a między innymi jest to kalkulator matematyczny, zabawa z cyframi, zadania tekstowe, zgadywanki i inne.
8. Bądź kreatywny.
 • Tu znajdujemy wskazówki jak pomóc dziecku, aby zachowało i rozwijało swoją naturalną kreatywność jak również przeróżne, bardzo ciekawe i z pewnością pobudzające kreatywność ćwiczenia. 
9. Trening umysłu w zabawie i życiu codziennym.
 • W tym rozdziale znajdują się pomysły na ruch , różnego rodzaju propozycje na zajęcie się czymś ciekawym, dzięki czemu można nauczyć się interesujących, nowych rzeczy, a między innymi wiązania węzłów. Bardzo ciekawą częścią w tym rozdziale jest pewien projekt z pytaniami - pozostawię tajemnicą to, na czym on polega.
10. Pożyteczne ćwiczenia poprawiające koncentrację i umiejętność uczenia się.
 • W tej części znajduje się kilka pomysłów na ćwiczenia fizyczne.
11. Pożywienie dla mózgu.
 • Co nieco informacji na temat żywienia dziecka, na co należy zwrócić uwagę, jak również kilka fajnych przepisów.
Podsumowując muszę przyznać, że jestem bardzo miło zaskoczona tą książką. Jest pięknie opracowana, wszystkie obrazki, cała grafika jest przyjemna dla oka dorosłego, jak również i przede wszystkim dla dziecka. A co najważniejsze wszystkie zadania są świetnie opracowane, z całą pewnością człowiek musi ruszyć głową, aby je rozwiązać i to nie tylko najmłodsi, gdyż dorosły czasem również musi pomyśleć nad ich odpowiedzią. Z moimi córkami (9 lat i 10 lat) spędziłyśmy miło czas i z pewnością do tej książki będziemy powracać, gdyż jeszcze mamy kilka zadań przed sobą, a do niektórych z chęcią wrócimy. Książkę polecam wszystkim rodzicom, którzy lubią spędzać czas ze swoimi pociechami i lubią wyzwania. Zawsze wiedziałam, że przeróżnych aktywności, pomysłów na zabawy, poprzez które można się rozwijać jest wiele, ale nie spodziewałam się, że aż tyle znajdę w jednej książce, którą summa summarum uważam za świetną. 

Dodatkowo nie trzeba się martwić, gdy nie znamy odpowiedzi, ponieważ znajdują się one również w tym przewodniku. 

Za książkę dziękuję wydawnictwu: Wydawnictwo Naukowe PWN.

18 komentarzy:

 1. Miałam takie rozwojowe i kreatywne książki dla dzieci. 😊

  OdpowiedzUsuń
 2. O! To coś dla nas! Będę się musiała zainteresować :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Chyba kupię bratu na gwiazdkę :D On się takimi rzeczami interesuje ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Odpowiedzi
  1. Z moimi córkami świetnie się przy niej bawiłyśmy, także polecam.

   Usuń
 5. Chętnie kupowałam dzieciom tego typu książeczki, wiele z nich wynosiły, a to bardzo cenne. :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Może nie jestem dzieckiem, również nie jestem rodzicem, ale miewam takie momenty, kiedy potrzebuję odetchnąć od fantastycznych historii. Wtedy właśnie sięgam po literaturę dziecięcą, która nie tylko daje sporo frajdy, ale również pozwala mi się dowiedzieć o czymś, czego nie da się odnaleźć w innych dziełach. Także będę miała ten tytuł na uwadze. ;)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję każdemu, kto znalazł chwilę, by napisać kilka słów w komentarzu. Jest mi bardzo miło gościć Was u siebie na blogu.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...