"Inka. Dziewczyna niezłomna" Piotr Szubarczyk


"INKA. DZIEWCZYNA NIEZŁOMNA"
Autor: Piotr Szubarczyk
Wydawnictwo: Wydawnictwo AA
Rok wydania: 2016
Liczba stron: 80Piotr Szubarczyk (urodzony: 1954r.) - historyk, publicysta, pracownik Biura Edukacji Narodowej Oddziału Gdańskiego IPN. Autor książek (m.in. Czerwona apokalipsa. Agresja Związku Sowieckiego na Polskę i jej konsekwencje, Wydawnictwo AA, Kraków 2014) i kilkuset artykułów prasowych poświęconych historii Polski. Współpracuje z radio i TV. Konsultant historyczny spektaklu Sceny Faktu TVP 1 "Inka" 1946. Autor pierwszego artykułu w prasie ogólnopolskiej i pierwszej książki poświęconej "Ince".
(Informacje o autorze zaczerpnęłam z tyłu książki "Inka. Dziewczyna niezłomna.")Danutę Siedzikównę (urodzona 3 września 1928 roku, straciła życie 28 sierpnia 1946 roku)  znamy jako Inkę, pod takim pseudonimem działała jako sanitariuszka 5 Wileńskiej Brygady AK.

Wojskowy Sąd Rejonowy w Gdańsku wydał na nią wyrok śmierci, została zamordowana mając jedynie 18 lat. Dla wielu miała być zapomnianą osobą, lecz jak się okazuje ludzie chcą ją pamiętać i w naszej historii jest bohaterką, postacią wielką i godną, aby z szacunkiem o niej mówić. Po wykonaniu na Ince wyroku śmierci, zakopali ją pod chodnikiem cmentarnym, zdecydowanie nie tak powinno się stać. Jej ciało zostało odnalezione po latach i w końcu po 70 latach od jej śmierci odbył się pogrzeb.

O Ince słyszałam już bardzo dawno temu, jednak nigdy nie poznałam szczegółów na jej temat. I gdy tylko zobaczyłam tę książkę, o której Wam dziś piszę, od razu wiedziałam, że muszę ją mieć, że to już ten czas, abym nabyła większą wiedzę o kolejnej bohaterce Narodu Polskiego. Wiele z tych informacji, które są zawarte w książce wywołało u mnie szok, nie miałam pojęcia o wielu sprawach. Cieszę się jednak, że są ludzie, którzy zadbali o to, aby nikt nie zapomniał o Ince, jak i o Żołnierzach Wyklętych. To są nasi bohaterowie, którzy walczyli o nas, o naszą ojczyznę.


Słowa (po lewej, na zdjęciu), które dzielna sanitariuszka skierowała do swej babci, tłoczą się teraz w mojej głowie.

Dziewczyna mogła podpisać się pod pismem, z prośbą o łaskę (zdjęcie prośby o łaskę znajduje się w albumie), jednak tego nie zrobiła. Jej honor na to nie pozwolił, zachowała się jak trzeba. Czy właśnie o to jej chodziło?
Niejeden człowiek, nawet mężczyzna złamałby się, gdyby dostał szansę na przeżycie, ona jednak chciała zachować twarz, chciała by taką ją zapamiętano.


W książce znajduje się wiele zdjęć dokumentów, a między innymi:

 • DECYZJA OBYWATELA PREZYDENTA KRAJOWEJ RADY NARODOWEJ,
 • PROŚBA O ŁASKĘ,
 • WYROK W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ,
 • PROTOKÓŁ REWIZJI OSOBISTEJ,
 • PROTOKÓŁ WYKONANIA WYROKU ŚMIERCI,
 • ODPIS AKTU URODZENIA DANUTY SIEDZIKÓWNY,
 • STRONA Z KSIĘGI CHRZTÓW PARAFII W NAREWCE,
 • ULOTKA PODPISANA PRZEZ MJR. "ŁUPASZKĘ, SKIEROWANA DO ŻOŁNIERZY WOJSKA "LUDOWEGO",
 • I WIELE INNYCH.

W albumie znaleźć można również wiele pamiątkowych zdjęć, a między innymi:
 • fotografie z planu zdjęciowego spektaklu Teatru TVP Inka 1946,
 • zdjęcie Ppor. Feliksa Selmanowicza "Zagończyka" - jednego z najdzielniejszych żołnierzy majora Łupaszki podczas jego antykomunistycznej kampanii pomorskiej 1946 roku,
 • zdjęcie Eugenii z Tymińskich Siedzikówny, mamy Danki,
 • zdjęcie Wacława Siedzika, ojca Danki,
 • zdjęcie szczęśliwego dzieciństwa Danki
 • zdjęcie całej rodziny Siedzików,
 • zdjęcia z uroczystego pogrzebu "Inki" oraz Feliksa Selmanowicza ps. "Zagończyka".
 • i wiele innych.

Autor również opisuje innych naszych bohaterów. Między innymi krótko opisane historie, które warto poznać Ppor. Feliksa Selmanowicza "Zagończyka" oraz "Żelaznego" Ppor. Zdzisława Badochy. 

Przyznam szczerze, że najbardziej poruszyły mnie słowa przysięgi, którą złożyła Inka, mając zaledwie 15 lat. 

" W obliczu Boga Wszechmogącego i Najświętszej Maryi Panny, 
Królowej Korony Polskiej, 
kładę swe ręce na ten Święty Krzyż, 
znak Męki i Zbawienia, 
i przysięgam być wiernym Ojczyźnie mej, 
Rzeczypospolitej Polskiej..."
(Całość przysięgi znajduje się w książce.)

Czytałam te słowa kilka razy, wyobrażając sobie tych młodych ludzi, którzy byli tak bardzo oddani ojczyźnie, którzy byli gotowi zginąć broniąc swój kraj. 

Album ten zawiera również fragmenty przemówienia Prezydenta Andrzeja Dudy oraz homilii abp. metropolity gdańskiego Sławoja Leszka Głódzia.

Za książkę dziękuję wydawnictwu: Wydawnictwo AA.

16 komentarzy:

 1. Odpowiedzi
  1. Super, mam nadzieję, że sięgnie po tę książkę i będzie zadowolony.

   Usuń
 2. Muszą ją mieć i przeczytać jak najszybciej. Zdecydowanie lektura dla mnie ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Z zainteresowaniem sięgnę po książkę, zbieram listę publikacji poświęconych tej tematyce.

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie powiem, z początku jakoś niespecjalnie byłam przekonana co do tej książki. Dopiero Twoje słowa oraz to, że ta niewyobrażalnie brutalna historia wydarzyła się naprawdę zmieniły moje nastawienie. Z chęcią zapoznałabym się z tym tytułem.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Polecam i mam nadzieję, że będziesz z książki zadowolona.

   Usuń

Dziękuję każdemu, kto znalazł chwilę, by napisać kilka słów w komentarzu. Jest mi bardzo miło gościć Was u siebie na blogu.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...