"Kobiety nieidealne. Iza" Magdalena Kawka, Małgorzata Hayles"KOBIETY NIEIDEALNE. IZA"
Cykl: Kobiety nieidealne (tom 2)
Autor: Magdalena Kawka, Małgorzata Hayles
Wydawnictwo: Replika
Rok wydania: 2018
Liczba stron: 400
Rodzaj literacki: literatura obyczajowa, romans


Każda przyjaźń jest niepowtarzalna. Ja uwielbiam czytać o tak pięknych relacjach międzyludzkich i przyznam się szczerze, że gdy w rolę wchodzą przyjaciółki i to nie tylko dwie, a jest ich więcej, przepadam. Jest to dla mnie coś wyjątkowego i wspaniałego. Dlatego z tak ogromną chęcią sięgam po "Kobiety nieidealne". Tym razem poznajemy bliżej Izę, choć jej kumpelek również nie zabraknie.
Zanim jednak przejdę do swojej opinii na temat tej części zerknijmy co możemy przeczytać na tylnej okładce, jak nas zachęcają do sięgnięcia po lekturę:
"Kobiety nieidealne to cykl zrodzony ze szczerej przyjaźni dwóch świetnych pisarek. I to się czuje w każdym zdaniu!
Ich bohaterki są nieszablonowe, barwne z krwi i kości, i nie ma czytelniczki, ba czytelnika, który nie chciałby im towarzyszyć w cyklicznych spotkaniach przy winie, kiedy najtrudniejsza nawet codzienność, obśmiana i obejrzana pod innym kątem, staje się znośna. Daleko im do perfekcyjnych pań domu, dam, którym nie zdarzają się gafy, idealnych matek doskonałych dzieci, ale za to mają doskonały dystans i potrafią się z siebie śmiać. Na tym polega ich supermoc.
Główna bohaterka tego domu, Iza, lubi mieć wszystko pod kontrolą. Ma nienaganną figurę, jeszcze lepsze CV, a gdy potrzebuje pomocy mężczyzny, okazuje się, że nie nad wszystkim da się zapanować, nie za wszystko da się zapłacić,a życie lubi płatać figle.."

Kompletnie nie będę się rozpisywać na temat książki, gdyż po nią trzeba po prostu sięgnąć i przeczytać. Nie dlatego, że jest to arcydzieło literackie, nie dlatego, że pokochałam ją wielką miłością i nie mogę o niej zapomnieć, to nie są powody, dla których polecam tę powieść. Zatem o co konkretnie chodzi? Chodzi o relaks jaki odczuwa się podczas pochłaniania lektury, która wciąga i nie zabiera do "świata fikcji", w którym dzieją się rzeczy niemożliwe, tu spotykamy się "w świecie realnym", takim jaki otacza nas każdego dnia. Bohaterki są oczywiście wykreowane przez autorki, lecz wcale nie idzie odczuć, że ten świat to tylko wyobraźnia pisarek. Czytelnik czuje się jakby historia opisywana w książce toczyła się gdzieś obok, jakby opowiadał ją ktoś siedzący z boku. Każdy człowiek jest inny, różnimy się od siebie, i nasze ścieżki życia idą zupełnie innymi stronami, czasem się one przecinają i gdzieś przez chwilę na siebie wpadamy, po czym idziemy dalej. Spotykają nas różne historie, gdzieś po drodze słyszymy opowieści o innych. W powieści Magdaleny Kawki i Małgorzaty Hayles spotykamy kobiety, które są dla siebie przyjaciółkami. Ich charaktery różnią się, ich życie prywatne również. Niemniej jednak dogadują się, znajdują dla siebie czas, a nawet najpoważniejsza z nich czasem potrafi dać się im porwać i poddać się szaleństwu. Przeciwności losu? To ich często spotyka, ale one się nie poddają i walczą o swoje. I właśnie to lubię w tej książce, ten optymizm, który dodaje wiary, że pomimo iż nie zawsze układa się po naszemu, nie można się poddać.

Małgorzata Hayles - urodziła się i wychowywała w Świebodzinie, mieście które jest jej bliskie do dziś. Anglistka, anglofilka, wielbicielka mody retro, przez chwilę mieszkała w Londynie, by ostatecznie wybrać Poznań. Od pewnego czasu dzieli swoje życie między Poznań i Pojezierze Drawskie, w którym zakochała się bez pamięci, i w starym wiejskim domu na krańcu świata obmyśla fabuły kolejnych książek.
Autorka powieści: "Tymczasowa" (2012 r.), "Sekretne życie Roberty" (2015 r.), "Trzecia osoba" (2017 r.)

Magdalena Kawka - z wykształcenia socjolog, z zamiłowania pisarz, z upodobania wolny strzelec. Szczęśliwa, że z tych klocków dało się zbudować spójną przestrzeń. Spod jej pióra wyszły: "Sztuka latania", "Alicja w krainie konieczności", "Wyspa z mgły i kamienia" oraz "Rzeka zimna". Za tę ostatnią dostała nagrodę na FLK w Siedlcach w 2012 r.
W 2014 ukazała się powieść "W zakątku cmentarza, czyli koniec wieczności". Wspólnie z Robertem Ziółkowskim napisała książkę "Tuż za rogiem", traktującą o trudnych relacjach w małżeństwie.
W 2015 r. premierę miał pierwszy tom powieści "Pora westchnień, pora burz".


Za książkę dziękuję wydawnictwu Replika:

2 komentarze:

  1. Odpowiedzi
    1. Jest tyle książek, że ciężko nadążyć nadrabiać :) Ale polecam sięgnąć po ten cykl.

      Usuń

Dziękuję każdemu, kto znalazł chwilę, by napisać kilka słów w komentarzu. Jest mi bardzo miło gościć Was u siebie na blogu.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...