"Efekt Susan" Peter Hoeg


"EFEKT SUSAN"
Autor: Peter Hoeg
Tłumaczenie: Elżbieta Frątczak-Nowotny
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Rok wydania: 2019
Rodzaj literacki: kryminał, sensacja, thriller
Liczba stron: 408


"Opowiesz jej o swoich największych tajemnicach."

Opis książki:

"Znakomicie napisany futurystyczny thriller jednego z najpopularniejszych duńskich pisarzy.
Susan Svendsen ma wyjątkowy dar - jest ekspertem w skłanianiu ludzi do odkrywania przed nią swoich tajemnic. Podczas zwykłej rozmowy z nią wszyscy nieświadomie zaczynają wyjawiać najskrytsze myśli i sekrety. Susan wykorzystywała to przez całe życie, lecz teraz, kiedy jej i całej jej rodzinie grozi więzienie, ten niezwykły talent staje się ostatnią deską ratunku.
Oferta tajemniczego urzędnika państwowego brzmi jasno: żeby uratować rodzinę, Susan musi odnaleźć byłych członków ściśle tajnej Komisji Przyszłości i dowiedzieć się, co zawierał jej ostatni raport. Okazuje się jednak, że ktoś bardzo potężny nie chce, aby ten raport kiedykolwiek został ujawniony. Uzbrojona w swoją wiedzę, szalone pomysły i niezwykły dar, Susan rozpoczyna nierówną walkę, w której stawka jest o wiele większa niż przyszłość jej rodziny.
(opis pochodzi z tyłu książki "Efekt Susan")

Moja opinia:

Uwielbiam czytać kryminały, thrillery i sensacje, gdyż zawsze ich pochłanianie dostarcza mi wielu emocji. "Efekt Susan" miał być właśnie jednym z takich thrillerów. Świetnie zapowiadający się opis, jak również zachęcający napis, który głosi, iż jest to świetnie napisana lektura, poprzez jednego z najpopularniejszych duńskich pisarzy. Niemniej jednak rozczarowanie nadeszło już od pierwszych stron, gdyż pod żadnym względem nie zostałam wciągnięta w fabułę książki i tak pozostało do samego końca. Jest to powieść, którą czytałam bardzo długo, gdyż nie dawałam rady przeczytać naraz więcej niż kilka stron. Po jej zakończeniu, przychodzi mi jedna myśl, a mianowicie taka, iż ta lektura po prostu mnie wymęczyła. Przeczytałam ją bez większych emocji i z lekkim znudzeniem. I teraz zadaję sobie pytanie, czy faktycznie ona taka jest, czy może po prostu nie jest to lektura w moim stylu? Obie możliwości są prawdopodobne, dlatego nie chcę nikogo zniechęcać do tej książki, gdyż być może akurat komuś się spodoba i stwierdzi coś zupełnie innego ode mnie. Jednak gdyby ktoś poprosiłby mnie o opowiedzenie o treści tej lektury, nie miałabym za dużo do powiedzenia. Podczas czytania miałam wrażenie, że odlatuję gdzieś myślami i nie mogę się skupić na akcji książki, lecz to wynik tego, że po prostu nie zostałam w nią wciągnięta. Nie jest mi łatwo pisać takich opinii, ale jak obiecałam już na samym początku, że będę pisać prosto z serca swoje, tak trzymam się tej obietnicy. Zatem ani nie polecam tego thrillera, ani nie odradzam - jak już wcześniej napisałam, być może po prostu temat nie trafił w moje gusta czytelnicze.

Peter Hoeg - urodził się w 1957 roku, zadebiutował w 1988 roku powieścią "Forestilling om det tyvende arhundrede". Następnie wydał "Fartoellinger om natten" (1990), "Smilla w labiryntach śniegu" (1992), "Kobieta i małpa" (1996), "Den stille pige" (2006) i "Elefantpasserens born" (2010).
Jest jednym z najpopularniejszych duńskich pisarzy, którego książki ukazały się w trzydziestu trzech krajach.
(informacje o autorze pochodzą z książki "Efekt Susan")Za książkę dziękuję wydawnictwu Zysk i S-ka.

6 komentarzy:

  1. Myślę że spodobałaby mi się

    OdpowiedzUsuń
  2. właśnie mój syn skonczył czytać i jego opinia taka sama - ani nie poleca ani nie odradza

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję każdemu, kto znalazł chwilę, by napisać kilka słów w komentarzu. Jest mi bardzo miło gościć Was u siebie na blogu.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...