"Prostytutki. Tajemnice płatnej miłości" Magda Mieśnik, Piotr Mieśnik
 "PROSTYTUTKI. TAJEMNICE PŁATNEJ MIŁOŚCI"
Autor: Magda Mieśnik, Piotr Mieśnik
Wydawnictwo: W.A.B.
Rodzaj literacki: Literatura faktu
Liczba stron: 320
Rok wydania: 2020


"Miłość w burdelu?
Nie ma takiej."


Opis książki:

"Ten świat zanurzony jest w prozie, a nawet bagnie życia, jednak otacza go aura tajemniczości. Szczególną ciekawość wzbudzają one - kurtyzany, ladacznice, dziwki, call-girls, sexworkerki - kobiety, które wiedzą, jak owinąć sobie klienta wokół palca.
Ile w tym prawdy i ile jest tych prawd?
Jak wygląda to życie od kulis? Ile w nim przyjemności i wyboru, a ile obrzydzenia, bólu i bezsilności?
Autorzy pokazują perspektywę prostytutek, ich klientów, alfonsów i innych 'zawodów pomocniczych'. Oddają głos ekspertom - lekarzom i psychologom. Ujawniają rachunek, jaki życie wystawia profesjonalistom i amatorom w branży płatnej miłości."
(opis pochodzi z książki "Prostytutki. Tajemnice płatnej miłości")

Moja opinia:

Przez ostatnie lata przeczytałam wiele różnych książek, w tym również takich, w których były sceny seksu, w których pojawiały się prostytutki, w których była przemoc i wiele innych czarnych stron życia. Dlatego też, do tego reportażu podeszłam trochę na sucho, sądząc iż z pewnością niczego nowego się nie dowiem, nic mnie nie zszokuje i nie zaskoczy. W końcu i na filmach również wiele widziałam. Niemniej jednak coś mnie skusiło, aby go przeczytać. Summa summarum, po zapoznaniu się z tą lekturą okazało się, iż jednak nie jest ona wcale taka prosta, i nie ma szans, aby czytelnika nie poruszyła i niejednokrotnie nie wywołała w nim szoku. U mnie bynajmniej wywołała wiele skrajnych emocji i jak wcześniej myślałam, że nie przeczytam niczego nowego, to bardzo się myliłam, gdyż większość wydarzeń w tym reportażu było czymś, o czym wcześniej nie czytałam, a co wywołało u mnie wiele emocji. Nie da się ukryć, że ten świat nie jest dla wszystkich, nawet nie jest dla wielu, którzy w nim żyją. Dla jednych jest to piekło, dla innych świetna zabawa. Różnic pomiędzy ludźmi, którzy w nim uczestniczą jest wiele, lecz jedna razi najbardziej, gdyż jedni są tam z własnej woli, a drudzy nie. W reportażu Magdy Mieśnik oraz Piotra Mieśnika dzieje się tyle, że nie jestem w stanie do wszystkiego się odnieść, dlatego każdemu, kto jest jego ciekaw, śmiało polecam.
Ciężko jest wybrać, co tak naprawdę mnie najbardziej zmroziło i wbiło w fotel podczas czytania. Zawsze się pisze o prostytutkach jako kobietach i wydaje mi się, że największy szok wywołał u mnie wywóz chłopców i zmuszanie ich do sprzedaży własnego ciała. O tym wcześniej nigdzie nie czytałam. Również, gdy zaczęły padać pseudonimy i inicjały znanych osób, które obserwuje się na Instagramie, zaczęło być dziwnie i dość niezręcznie. Trudno sobie wyobrazić, by niektóre osoby mogły mieć styczność z takim światem, a jednak... Pisząc tę opinię, wciąż mi się nowe fakty z tej książki przypominają i o każdym chciałabym coś napisać, gdyż jednak każdy z nich jest jedyny w swoim rodzaju i - chciałoby się napisać - jakiego świat nie widział, lecz niestety niejedne ciało ma coś w z nim wspólnego. Jednak nie będę tu tego wszystkiego opisywać, gdyż za długo by to trwało. Każdy przypadek można by było opisywać bardzo długo.
Na zakończenie dodam tylko, że daleka jestem do oceniania tytułowych prostytutek.

Magda Mieśnik - Dziennikarka Wirtualnej Polski. Zaczynała w "Życiu", później pisała do "Życia Warszawy" i prześwietlała polityków w "Fakcie" Oraz "Super Expressie".
Piotr Mieśnik - Dziennikarz, scenarzysta. Redaktor naczelny o2.pl, wicenaczelny portalu Fakt.pl, wydawca m.in. w Wirtualnej Polsce, Gazeta.pl i TVN24.pl. Dziennikarz w miesięczniku "Logo". Autor książek "Wyznania hieny" oraz "Ania Szubert: Jak zabiłam swojego raka".
(informacje o autorach pochodzą z książki "Prostytutki. Tajemnice płatnej miłości.")

Za książkę dziękuję wydawnictwu W.A.B.

4 komentarze:

 1. książka na pewno wzbudzi we mnie wiele emocji. Zapisuję sobie tytułu.

  OdpowiedzUsuń
 2. W tym temacie czytałam jedynie Jedenaście minut P. Coelho. - poruszyła mnie, dlatego tą też chętnie przeczytam przy okazji.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie czytałam ten książki, muszę się jej bliżej przyjrzeć i być może również przeczytam.

   Usuń

Dziękuję każdemu, kto znalazł chwilę, by napisać kilka słów w komentarzu. Jest mi bardzo miło gościć Was u siebie na blogu.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...