"Zabić drozda" Harper Lee

            "ZABIĆ DROZDA"

Autor: Harper Lee

Tłumaczenie: Maciej Szymański

Wydawnictwo: Rebis

Liczba stron: 424

Rodzaj literacki: Literatura piękna

Opis książki:

"Lata trzydzieste XX wieku, małe miasteczko na południu USA. Atticus Finch, adwokat i głowa rodziny, broni młodego Murzyna oskarżonego o zgwałcenie biednej białej dziewczyny Mayelli Ewell. Prosta sprawa sądowa z powodu wszechpanującego rasizmu urasta do rangi symbolu. W codziennej walce o równouprawnienie czarnych jak echo powraca pytanie o to, gdzie przebiegają granice ludzkiej tolerancji. Zabić drozda to wstrząsająca historia o dzieciństwie i kryzysie sumienia. Poruszająca opowieść odwołuje się do tego, co w życiu człowieka najcenniejsze: miłości, współczucia i dobroci."

(opis książki pochodzi od wydawcy)

Moja opinia:

Nie ukrywam, że bardzo ciężko jest napisać opinię na temat książki, która jest uznawana za arcydzieło. Jest to nad wyraz trudne dla mnie, gdyż nie chciałabym w żaden sposób niejasno się o niej wyrazić, ani również nie chciałabym objąć źle słowami swoich myśli. Muszę przyznać, że pochłanianie tej lektury wywołała u mnie przeróżne odczucia. Z początku nie potrafiłam zrozumieć zachwytów nad tą powieścią, wydawała mi się ona wręcz specyficzna, taka która mnie nie wciągała. Nie mogłam zaskoczyć jej fenomenu. I wydaje mi się, że też moje nastawienie, a wręcz olbrzymie wymagania do niej, trochę mnie pogubiły. Nie mogłam dostrzec tego co powinnam, gdyż skupiałam się na szukaniu czegoś kompletnie innego. Na szczęście nadszedł moment, w którym dostrzegłam o co chodzi, dostrzegłam głębię tej powieści i naprawdę się wciągnęłam. Czym dalej przez nią brnęłam, tym więcej wartości odnajdywałam. Niestety między innymi wiele było bólu, cierpienia i niesprawiedliwości. 

Autorka poruszyła wiele trudnych tematów, takich jak rasizm, życie człowieka, który podjął się obrony człowieka o innym kolorze skóry, o wychowywaniu dzieci przez samotnego ojca. Pokazane jest bycie dzieckiem, którego dotyczą te wszystkie sprawy i co ciekawsze to wszystko wyrażone i zobrazowane jest oczami dziecka, które dopiero poznaje życie i nie do końca jeszcze pojmuje postępowania ludzi. 

Fabuła tej lektury, z początku rozkręca się powoli, dzięki czemu można poznać bohaterów powieści i się do nich przywiązać. Następnie akcja nabiera tempa i adrenalina rośnie, a wraz z nią emocje sięgają sporych rozmiarów. Gdy akcja przyspieszyła, nie mogłam się oderwać od książki i nie ukrywam, że i ja stałam się jej miłośniczką. 

Harper Lee (1926-2016) studiowała prawo w Oksfordzie. "Zabić drozda", swój debiut i przez kilkadziesiąt lat jedyną powieść, opublikowała w 1960 roku. Książka ta, uznawana dziś za arcydzieło, natychmiast stała się bestsellerem, a rok później otrzymała Nagrodę Pulitzera. W 1962 roku na jej podstawie powstał uhonorowany Oscarem film z Gregorym Peckiem w roli głównej.

Dalsze losy i nowe oblicza bohaterów "Zabić drozda" poznajemy w powieści "Idź, postaw wartownika".

(informacje o autorze pochodzą z książki "Zabić drozda")

11 komentarzy:

 1. Dobrze, że akcja przyspieszyła i pojawiają się emocje sporych rozmiarów.

  OdpowiedzUsuń
 2. Trochę mi głupio, że jeszcze nie czytałam tej książki, ale na pewno to zrobię. 😊

  OdpowiedzUsuń
 3. Zaciekawiła mnie ta książka:)

  OdpowiedzUsuń
 4. To już klasyk... Czytałam bardzo dawno temu. Muszę sobie odświeżyć. Ciekawa jestem jak dziś bym ją odebrała.

  OdpowiedzUsuń
 5. Czuję się zainteresowana, niby arcydzieło a nie słyszałam o niej

  OdpowiedzUsuń
 6. Ja niedawno skończyłam czytać "Idź, postaw wartownika" tez bardzo fajna książka. Polecam :))

  OdpowiedzUsuń
 7. Bardzo dużo pozytywnych opinii ostatnio czytam o tej książce

  OdpowiedzUsuń
 8. Zapowiada się ciekawa pozycja!

  OdpowiedzUsuń
 9. Już ostatnio wpisałam sobie w kolejkę do przeczytania. Czekam na zamówienie!

  OdpowiedzUsuń
 10. Książka czeka na półce. Niestety nie mogę znaleźć czasu na nią

  OdpowiedzUsuń
 11. Mimo wszystko bardzo ważna tematyka książki. Aktualne wydarzenia pokazują, że jest to wciąż panujący problem!

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję każdemu, kto znalazł chwilę, by napisać kilka słów w komentarzu. Jest mi bardzo miło gościć Was u siebie na blogu.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...