"Gorsza siostra" Justyna Bednarek, Jagna Kaczanowska

 "GORSZA SIOSTRA"

Autor: Jagna Kaczanowska, Justyna Bednarek

Wydawnictwo: W.A.B.

Data wydania: 16.09.2020

Liczba stron: 380 (ja mam wydanie recenzenckie, więc może się nieco różnić z ostateczną wersją)

Rodzaj literacki: Literatura obyczajowa, romans

"Przysięgałem milczeć.

Ale to jest sytuacja życia i śmierci, 

to zwalnia mnie z tajemnicy..."

Opis książki:

"Własnej krwi nie wolno nienawidzić, to się zawsze mści...

Ida ma dwadzieścia pięć lat, męża Tomka i trzyletnią córeczkę Dziunię. Rok wcześniej wykryto u kobiety białaczkę. Choroba szybko postępuje, jest wyniszczająca. Urszula, mama Idy, jest przerażona, za wszelką cenę chce ratować córkę. Jednak żaden z członków rodziny nie może być dawcą szpiku, a tylko przeszczep może ocalić Idze życie.

Urszula zwierza się swojemu wujowi, benedyktynowi z Tyńca. Iwo słucha, długo milczy. Wreszcie mówi: Wyjawienie prawdy wymaga, abym popełnił najstraszniejszy grzech , jaki może popełnić kapłan. Muszę złamać tajemnicę spowiedzi...Łączy mnie podwójna przysięga: dałem ją jako duchowny, a także jako brat...Jest jeszcze jednak osoba, bliska krewna, która ewentualnie mogłaby pomóc. Półsierota...A raczej półsiostra. Ta gorsza siostra".

(opis książki pochodzi od wydawcy)

Moja opinia: 

"Gorsza siostra" jest powieścią poruszającą ważne, trudne i smutne tematy, a jednak z wielką radością przysiadam do napisania opinii na jej temat. Przyznam szczerze, że to co znalazłam w środku książki, zupełnie mnie zaskoczyło. Totalnie nie spodziewałam się, że to będzie aż tak piękna powieść, taka która skradnie moje serce całkowicie. Nie mogłam się od niej po prostu oderwać. Wzruszeń nie było końca. 

Autorki fabułę osadziły w dwóch różnych czasach, a mianowicie poznajemy Idę, chorą na białaczkę kobietę, w latach współczesnych oraz cofamy się do lat drugiej wojny światowej. I nie da się ukryć, ale obydwie historie, są niezwykle wzruszające. Aż brakuje mi słów, aby wyrazić jak bardzo. 

Powracając do chorej Idy, nie da się przejść obojętnie, aby nie wspomnieć jaką ciężką chorobą jest białaczka, jak wyniszcza organizm i jak trudno się z niej wyleczyć. Drogę do zdrowia nazwać możemy walką nierówną i bolesną. Autorki w swej powieści pokazują również rodzinę chorej i to jak sobie radzą z tą sytuacją. Im również jest okrutnie ciężko, ale walczą, nie poddają się. 

Druga wojna światowa, to taki czas, o którym nigdy się nie zapomni. Za każdym razem, gdy sięgam po lekturę, gdzie fabuła ma swoje miejsce właśnie w tych czasach, jestem wstrząśnięta.

Nie będę zdradzać tutaj historii bohaterów, którzy zostali osadzeni w tych trudnych czasach, ale uwierzcie mi, że warto sięgnąć po tę powieść. Jest to jedna z lepszych książek, jakie ostatnio przeczytałam, a być może nawet i w ogóle. 

Jagna Kaczanowska - psycholog i dziennikarka miesięcznika "Twój Styl". Mieszka z rodziną pod Warszawą. Ma trzy psy, trzy koty i konia. W czasie wolnym uwielbia czytać i zajmować się ogrodem, w którym hoduje historyczne odmiany róż i kilkadziesiąt odmian peonii.
Justyna Bednarek - z wykształcenia romanistka, a z praktyki zawodowej - dziennikarka i redaktorka. Autorka nagradzanych książek dla dzieci ("Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek" zdobyły Warszawską Nagrodę Literacką oraz nagrodę Empiku "Przecinek i kropka";"Pięć sprytnych kun" zyskało nominację do tytułu Książki Roku polskiej sekcji IBBY, a także trafiło na jej listę rekomendowaną). Autorka mieszka na warszawskich Bielanach, z dziećmi, psami i myszoskoczkami. Założyła kurnik.
Autorki pracują obecnie nad trzecim tomem "Ogrodu Zuzanny" pod tytułem "Warto walczyć o tę miłość".

(informacje o autorkach pochodzą z książki "Ogród Zuzanny. Odważ się kochać")


Za książkę dziękuję wydawnictwu W.A.B.

4 komentarze:

 1. Bardzo chcę przeczytać tę książkę. 😊

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ta książka jest tak piękna, że polecam ją całym sercem.

   Usuń
 2. Lubię podobne historie, więc chętnie przeczytam, chociaż obawiam się trochę. Zawsze z rezerwą podchodzę do powieści pisanych przez więcej niż jedną osobę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W tym przypadku nie masz czego się się obawiać, bo ten duet stworzył przepiękną powieść, którą polecam całym sercem.

   Usuń

Dziękuję każdemu, kto znalazł chwilę, by napisać kilka słów w komentarzu. Jest mi bardzo miło gościć Was u siebie na blogu.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...