"Wędrowne ptaki" Karolina Wilczyńska


"WĘDROWNE PTAKI"
Autor: Karolina Wilczyńska
Cykl: Rok na kwiatowej (tom 1)
Wydawnictwo: Czwarta Strona

Cztery kobiety, których drogi połączyły się w nowym miejscu zamieszkania i w niecodziennej sytuacji. Różnią się od siebie prawie wszystkim, jednak po jakimś czasie można nazwać je przyjaciółkami, które nawet dobrze się dogadują, a przede wszystkim potrafią się zgrać i działać razem.
Malwina jest bardzo młodą osobą, lecz bardzo chce zamieszkać już na swoim i być samodzielna. Zawsze ma wsparcie u swoich rodziców, które niestety przerywa tragedia rodzinna. Jej ojciec nagle umiera, a matka nie może dojść do siebie po śmierci męża i zostawia wszystkie ważne sprawy do załatwienia Malwinie. Dziewczynę również wszystko przerasta. Stara się wszystko ogarnąć, lecz wiele spraw jest dla niej zupełnie nowych i najzwyczajniej w świecie się na nich nie zna. Ma wiele chwil słabości i ciężko jej się odnaleźć w tej trudnej dla niej sytuacji. Czy dzielnie stawi czoło obowiązkom? Czy stanie na nogi i stanie się osobą dorosłą i odpowiedzialną? A może się podda i nie podoła wyzwaniom stawionym przez życie? A jaką rolę w tym wszystkim odegrają jej nowe przyjaciółki?Przyjaźń w życiu człowieka jest bardzo ważna. Wspaniale jest mieć z kim się pośmiać oraz mieć komu się wypłakać. I w powieści Karoliny Wilczyńskiej się o tym przekonujemy. Nasze bohaterki, to dzielne kobiety, które zmagają się ze sprawami dnia codziennego. Każda prowadzi inne życie, jak i każda z nich również do niego ma inne podejście. Jednak gdy nadchodzą wolne chwile siadają razem, i mimo odmiennych poglądów potrafią razem rozmawiać i się śmiać. Kłótnie w przyjaźni również bywają, zwłaszcza gdy jedna osoba chce pomóc i niestety musi powiedzieć prawdę drugiej, nawet gdy słowa zabolą. Osobiście uważam, że przyjaźń nie polega tylko na słodzeniu sobie, ale właśnie na otwieraniu oczu i mówieniu prawdy, nawet gdy nie jest ona łatwa do zaakceptowania.

Karolina Wilczyńska ponownie wprowadza nas w świat kobiet. I w tym świecie czytelnik żyje podczas czytania. Są emocje, jest radość i jest złość. Zwykłe życie, a jednak wciąga i otwiera oczy na niektóre sprawy. Nie jest zaskoczeniem, że oceniamy ludzi po wyglądzie, czy też po pierwszej rozmowie. Nasze bohaterki się właśnie o tym same przekonują. Same znalazły się w sytuacji, gdzie oceniły swoje nowe sąsiadki. Jedna jest oceniana od strony bycia matką, druga jako pani bizneswoman, a trzecia i czwarta jeszcze inaczej. Niekoniecznie te oceny są pozytywne. Jednak pierwsze wrażenia bardzo często są mylne. Nawet nie trzeba wejść w głąb czyjegoś życia, aby zobaczyć, że pozory mylą.

Czasami życie stawia nas w bardzo trudnych sytuacjach. I jedną z takich jest moment, w którym z dnia na dzień musimy dorosnąć. Malwina, młoda kobieta, zawsze wspierana przez rodziców nagle jednego z nich straciła, a drugi się załamał. Musiała twardo stanąć na nogi i poradzić sobie z obowiązkami dorosłego człowieka. Czy sobie poradziła? Tego Wam nie zdradzę. Ale wiem jedno, w takich momentach najlepiej jednak mieć wsparcie przyjaciół. Jedni ich mają, drudzy niestety nie.

Książkę czyta się szybko i przyjemnie, aczkolwiek troszkę mi zabrakło magii z białego domku ( z książek z cyklu Stacji Jagodno), ale przecież nie każdy ma babcię, do której można biec po pomoc. I może to właśnie tym razem autorka chciała nam przekazać. Jak radzą sobie ludzie bez takiej pomocy. Jedni mają właśnie taką babcię, inni mają rodziców, jeszcze inni przyjaciół, a niektórzy z problemami muszą radzić sobie sami. W tej powieści jest inny świat, inne problemy. Są kobiety, takie z krwi i kości, takie które można spotkać w prawdziwym świecie. Chyba nie ma osoby, która się ze mną nie zgodzi, że takie jest właśnie życie, że to są właśnie prawdziwe problemy, które się po prostu w życiu prawdziwym zdarzają. I zapewne każdy ma inny pomysł na ich rozwiązanie. Ja z pewnością, aż czasami się złościłam, że bohaterki tak postępują, a nie inaczej. Jednak czy oby na pewno moje podejście byłoby słuszne...Tego nie wiem. Nigdy nie wiemy, dopóki coś nas nie spotka.

Pytasz mnie czy sięgnę po drugą część powieści? Oczywiście, że tak. Jestem bardzo ciekawa jak radzą sobie kobiety, które naprawdę polubiłam. Mam nadzieję, że Karolina Wilczyńska tym razem życie im trochę ułatwiła i mniej problemów na ich drodze stworzyła.1 komentarz:

  1. Dla mnie największa rekomendacja jest taka, że chcesz sięgnąc po kolejne tomy:)

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję każdemu, kto znalazł chwilę, by napisać kilka słów w komentarzu. Jest mi bardzo miło gościć Was u siebie na blogu.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...