"Wielka samotność" Kristin Hannah


"WIELKA SAMOTNOŚĆ"
Autor: Kristin Hannah
Tłumaczenie: Anna Zielińska
Wydawnictwo: Świat Książki
Rok wydania: 2018
Rodzaj literacki: Literatura obyczajowa
Liczba stron: 512

"Odważna, piękna, pełna życia opowieść o miłości, stracie i walce o przetrwanie."

Opis książki:

"Alaska, 1974.
Nieobliczalna. Bezlitosna. Dzika.
Dla rodziny w kryzysie to ostateczny test na przetrwanie.
Ernt Allbright, były jeniec w Wietnamie, wraca po wojnie całkowicie odmieniony. Kiedy traci kolejną pracę, podejmuje impulsywną decyzję: przeniesie się z całą rodziną na północ, na Alaskę, gdzie żyje się bez prądu i wody.
Trzynastoletnia Leni, uwikłana w burzliwy związek rodziców, ma nadzieję, że w nowym miejscu czeka na nich wszystkich lepsza przyszłość. Jej matka, Cora zrobi wszystko dla mężczyzny, którego kocha, nawet jeśli oznacza to podróż w nieznane.
Na początku Alaska wydaje się być odpowiedzią na ich modlitwy. W dzikim, odległym zakątku kraju dobrze się czują wśród niezależnej społeczności silnych mężczyzn i kobiet.
Ale z nadejściem zimy i ciemnościami obejmującymi Alaskę, stan psychiczny Ernta się pogarsza. Wkrótce niebezpieczeństwa na zewnątrz bledną w porównaniu z innymi zagrożeniami. W ich małej chacie, pokrytej śniegiem, przez osiemnaście godzin nocy, Leni i Cora poznają straszliwą prawdę: są sami. Na zewnątrz nie ma nikogo, kto by mógł ich uratować."
(opis książki pochodzi od wydawcy)

Moja opinia:

Gdybym miała kiedyś napisać książkę, chciałabym, aby ona była tak piękna i cudowna jak "Wielka samotność" Kristin Hannah. W swoim życiu przeczytałam wiele powieści, które bardzo mi się podobały, ale tylko kilka było wyjątkowych, takich które zrobiły na mnie ogromne wrażenie. O tych książkach mówię, że są moimi perełkami, które zapamiętam na długo. Z dumą odłożę ją na półkę swojej biblioteczki i wiem, że gdy mój wzrok się na niej zawiesi, zawsze wywoła u mnie uśmiech i przywróci myśli o tym, jak wspaniałą jest lekturą.
Początek "Wielkiej samotności" nie wywarł na mnie wrażenia, nie poczułam jej i niezbyt szczególnie mogłam się w nią wciągnąć. Na szczęście ten stan nie potrwał zbyt długo i akcja powieści pochłonęła mnie na dobre. Nie mogłam odkleić wzroku od stron, nie mogłam jej odłożyć. Byłoby niezbyt przekonujące, gdybym napisała tylko w jednym zdaniu, że oczarowała mnie wszystkim, pomimo tego, że zawiera w sobie ogromną ilość bólu i cierpienia. Każdy mógłby się zastanawiać, czym jest to wszystko i w to wszystko nie dowierzać. Zatem nie pozostaje mi nic innego, jak tylko rozwinąć swe myśli. Leni jest główną bohaterką powieści i to ona jest jej całym promykiem. Jest to wyjątkowa postać dziewczyny, której życie dało w kość. Z miłości do swojej matki była w stanie poświęcić własne szczęście. Jej uległość wobec własnego ojca wywoływała we mnie burze emocji, nie mogłam spokojnie czytać o krzywdzie jaką zgotował ten mężczyzna, jej oraz swej małżonce. Oczywiście można byłoby go tłumaczyć, ale myślę, że mimo wszystko tego nie zrobię i swoje przemyślenia zachowam dla siebie. Losy tej rodziny są tak wzruszające, że niełatwo jest powstrzymać spływających łez po policzkach. Społeczność Alaski również zasługuje na pochwałę. Są oni zwartą społecznością, która w każdej chwili jest gotowa pomóc drugiemu człowiekowi.
Dziękuję autorce za pięknie pokazaną Alaskę, której wcześniej się raczej nie przyglądałam. Dziękuję, że pokazała jej piękne, jak i te mroczne strony. Czytając powieść wyobrażałam sobie ten stan i byłam pod wrażeniem. Po zamknięciu ostatniej strony, od razu wzięłam się za przeglądanie zdjęć Alaski na internecie i choć są fascynujące, to jednak brakuje im tej mroczności, którą w "Wielkiej samotności" opisała autorka.
Na koniec nie pozostaje mi nic innego, jak tylko to, że bardzo polecam tę lekturę każdemu.

8 komentarzy:

 1. Mam tę książkę od dawna na swojej liście do przeczytania. Kiedyś w końcu sięgnę...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Koniecznie. Polecam z całego serca, ta powieść jest przepiękna.

   Usuń
 2. Takie książki warto mieć na swojej półce.

  OdpowiedzUsuń
 3. ta książka chodzi ze mną już od dłuższego czasu. Muszę wreszcie ulec chęci jej przeczytania. 😊

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Naprawdę polecam z całego serca, powieść jest cudowna.

   Usuń
 4. Nie słyszałam wcześniej o tym tytule :)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję każdemu, kto znalazł chwilę, by napisać kilka słów w komentarzu. Jest mi bardzo miło gościć Was u siebie na blogu.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...