"Nie odpuszczaj" Harlan Coben


"NIE ODPUSZCZAJ"
Autor: Harlan Coben
Tłumaczenie: Andrzej Szulc
Wydawnictwo: Albatros
Rok wydania: 2018
Liczba stron: 400
Rodzaj literacki: Thriller

"Wielkie sekrety i małe kłamstewka..."


Opis książki:

"O tym, co wydarzyło się tragicznej nocy przed piętnastoma laty, wiedzieli tylko Leo i Diana. Była to noc ich śmierci. Kiedy na torach kolejowych znaleziono poszarpane ciała, zatrzymało się życie kilku mieszkańców miasta. Przede wszystkim życie Napa Dumasa, brata bliźniaka Leo. Tym bardziej że tej samej nocy zaginęła jego ukochana dziewczyna, Maura.
Żeby ją odnaleźć i dowiedzieć się, co przydarzyło się bratu, Nap wstąpił do policji. Ale mimo podejmowania różnych tropów wciąż nic nie wie. Aż do poranka, kiedy do jego drzwi puka dwóch policjantów.
Nap rozpaczliwie chce zrozumieć, co wydarzyło się tamtej nocy...Ale pytań jest coraz więcej - o dziewczynę, którą kochał, przyjaciół z dzieciństwa, o których myślał, że ich zna, o opuszczoną bazę wojskową, niedaleko której dorastał, i o Leo i Dianę... których śmierć skrywa tajemnicę dużo mroczniejszą, niż Nap przypuszczał."
(opis pochodzi od wydawcy)

Moja opinia:

Nie da się ukryć, że Harlan Coben jest bardzo dobrym pisarzem. Jego książki są uwielbiane przez wielu czytelników. Ja również lubię sięgać po jego thrillery, które zawsze są genialne. Tym razem, po raz kolejny dostałam dawkę adrenaliny i emocji, które towarzyszyły mi podczas pochłaniania lektury. Akcja książki wciągnęła mnie od samego początku i trzymała w napięciu do samego końca. Nic nie było oczywiste, wszystkie szlaki były zawiłe, a finał nie do odgadnięcia. Oczywiście miałam swoje przypuszczenia, ale okazały się mylne. Zatem zakończenie naprawdę było dla mnie wielkim zaskoczeniem, tego się nie spodziewałam.
Książka ma 400 stron, które czyta się bardzo szybko. Trudno jest się od niej oderwać, dla mnie była ona na dwa wieczory. Dla mnie czas jest cenny, ale na takie lektury nie żałuję go poświęcać. Ani chwili się nie nudziłam, cały czas byłam pochłonięta akcją, która parła do przodu i czym bardziej zbliżała się ku końcowi, tym więcej niosła ze sobą znaków zapytania, czym wzbudzała więcej emocji.
Bohaterowie powieści, to postaci barwne i charakterne. Wszyscy byli wpasowani w fabułę bardzo trafnie, w idealnych momentach i każdy z nich odegrał bardzo ważną rolę.  Autor wykreował wielu bohaterów, a jednocześnie więcej możliwości do podejrzeń i jeszcze więcej możliwych finałów akcji. Czytelnik poznaje każdego z bohaterów tego thrillera i ma bogaty wybór do wyobrażenia sobie scen, które mogły się rozegrać przed piętnastoma laty. Ja tych scen przed oczami miałam mnóstwo, ale jak już wcześniej wspomniałam, mnie się nie udało połączyć wszystkich elementów układanki w sposób, by trafnie rozwikłać zagadkę.
Książkę polecam, a tym którzy zdecydują się po nią sięgnąć, życzę pełnego emocji czytania.

Harlan Coben - Współczesny amerykański pisarz, który uznanie w kręgu miłośników literatury sensacyjnej zdobył swoją trzecią książką, "Bez skrupułów", opublikowaną w 1995 r. Jako pierwszy współczesny autor otrzymał trzy prestiżowe nagrody literackie przyznawane w kategorii powieści kryminalnej, w tym najważniejszą - Edgar Poe Award. Światowa popularność Cobena zaczęła się w 2001 r. od thrillera "Nie mów nikomu", zekranizowanego w 2006 r. Kolejne powieści, m.in. "Na gorącym uczynku", "Wszyscy mamy tajemnice", "Zostań przy mnie", "Schronienie", "Kilka sekund od śmierci", "Sześć lat później" i "Tęsknię za tobą", uczyniły go megagwiazdą gatunku i jednym z najchętniej czytanych autorów, także w Polsce. Twórczość pisarza wciąż budzi zainteresowanie filmowców: na podstawie prozy Cobena powstało kilka filmów i seriali, prawa do "Tęsknię za tobą" zostały kupione przez Warner Bros, a w ekranizacji "Już mnie nie oszukasz" główną rolę odegrała Julia Roberts.
W 2018 roku platforma Netflix zawarła z Harlanem Cobenem umowę, dzięki której w ciągu kilku najbliższych lat powstanie aż 14 ekranizacji jego powieści!
(informacje o autorze pochodzą z książki "Nie odpuszczaj")

4 komentarze:

 1. Kryminały Cobena to już marka sama w sobie. I z tego, co się orientuję, jest mistrzem wyprowadzania czytelnika w pole. ;) A ja, jeśli o kryminały chodzi, odkryłam ostatnio cykl Lee Childa z Jackiem Reacherem i to jest mój obecny priorytet w tej kategorii. :) Polecam.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja również lubię książki Harlana Cobena. A thriller recenzowany przez Ciebie czeka na swoją kolej. Mam nadzieje, że mnie również się spodoba.

  OdpowiedzUsuń
 3. Uwielbiam książki tego autora. Ta jest również za mną i bardzo mi się podobała. 😊

  OdpowiedzUsuń
 4. Na razie nie mam jej w planach - może kiedyś. ;)
  Pozdrawiam serdecznie ♥♥
  Nie oceniam po okładkach

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję każdemu, kto znalazł chwilę, by napisać kilka słów w komentarzu. Jest mi bardzo miło gościć Was u siebie na blogu.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...