"Anioł z Auschwitz" Eoin Dempsey


"ANIOŁ Z AUSCHWITZ"
Autor: Eoin Dempsey
Tłumaczenie: Mateusz Grzywa
Wydawnictwo: Wydawnictwo NieZwykłe
Rodzaj literacki: powieść historyczna
Liczba stron: 300
Rok wydania: 2019

Opis książki:

"Nic nie mogło rozdzielić Christophera i Rebekki: ani jej wyrodni rodzice, ani nawet narzeczony, z którym wróciła do domu po ucieczce z Anglii. Lecz gdy do sielankowej wyspy Jersey dociera II wojna światowa, nazistowscy najeźdźcy, realizując Ostateczne Rozwiązanie Kwestii Żydowskiej swojego Fuhrera, wywożą Rebeccę na kontynent.
Gdy naziści deportują Christophera i jego rodzinę do ojczystego kraju - w desperackiej próbie ratowania ukochanej zgłasza się na ochotnika do szeregów SS. Rozpoczyna służbę w Auschwitz, gdzie sprawuje nadzór nad pieniędzmi skradzionymi ofiarom, które zginęły w komorach gazowych. Poszukując Rebekki, musi nie tylko ukrywać swoje prawdziwe oblicze, ale i walczyć o własną duszę. W koszmarnym świecie Auschwitz Christopher pilnuje przepływu rzeki splamionych krwią pieniędzy, dzięki czemu staje przed nieoczekiwaną szansą. Czy starczy mu sił i odwagi, by zaakceptować swój los, który na zawsze może zmienić nie tylko jego życie, ale i wielu innych ludzi?"

Moja opinia:

Żadne książki nie poruszają mnie tak mocno i nie wzbudzają we mnie tylu emocji, jak te których fabuła toczy się podczas II wojny światowej. Pomimo tego, że są w nich zawarte sceny drastyczne, wywołujące szok, a czasem nawet koszmary w nocy, to sięgam po nie, gdyż uważam je za literaturę obowiązkową. Są to czasy, a przede wszystkim czyny popełniane wobec drugiego człowieka, o których nigdy nie powinno się zapomnieć. Jest to również ostrzeżenie, aby nigdy więcej nie dopuścić do tak potężnego cierpienia ludzkiego.
Powieść ukazuje piękną miłość, którą dwójka głównych bohaterów nosi w sobie od najmłodszych lat, rozpoczęła się w nich rodzić, gdy tylko zaczęli się poznawać. Mieszkają na spokojnej wyspie Jersey i to tam spędzają piękne, spędzone wspólnie chwile. Choć dziewczyna nie zaznała ciepła rodzinnego w swoim domu, to po sąsiedzku zaznała je w domu swojego przyjaciela. To tam czuła się bezpiecznie i to tam zawsze mogła zjeść ciepły posiłek, którego w domu nie miała. Życie na wyspie Jersey, które toczyło się spokojnym i leniwym tempem, przerwała II wojna światowa. Oczywiście nie tylko tam dotarła, zniszczyła ona spokój w wielu krajach. Mężowie stracili swoje żony, żony swoich mężów, rodzice swoje dzieci i odwrotnie. Każdy stracił kogoś bliskiego. II wojna światowa wtargnęła nagle w życie każdego, wyrwała serce i jednych pozbawiła człowieczeństwa, a drugim odebrała prawa do własnego życia. Ta lektura ukazuje brutalność tych czasów, a jednocześnie ukazuje piękną miłość, której nic nie było w stanie rozdzielić, oraz walkę o nią.
Raczej w tej powieści nie przeczytałam niczego nowego, jeżeli chodzi o wojnę i to co się podczas niej działo. O tym przeczytałam w wielu innych książkach, wiedziałam czego mogę się spodziewać, jednak jestem człowiekiem wrażliwym i pomimo swojej wiedzy, która powinna mnie choć trochę uodpornić, to tak nie było. Podczas czytania nadal buzowało we mnie wiele emocji, ściskało mnie w gardle, serce momentami przystawało, a za chwilę waliło jak szalone, polały się również łzy. I jestem pewna, że tak będzie się działo ze mną już zawsze, gdy sięgnę po literaturę dotyczącą tych okrutnych czasów. Do tego nie da się przyzwyczaić, nie da się uodpornić.
Lekturę tę polecam. Uważam, że jest bardzo dobrze napisana. Z pewnością wciąga, porusza i zostaje w pamięci na długo.

Eoin Dempsey - urodził się w Dublinie. W 2008 r. przeprowadził się do Filadelfii, gdzie pracuje jako nauczyciel i mieszka ze wspaniałą żoną i dwoma synami. Jego debiutancka powieść, wysoko oceniona przez krytyków "Anioł z Auschwitz" znalazła się w ogólnej pierwszej dziesiątce bestsellerów sieci Amazon. Napisał również "The Bogside Boys". Można go obserwować na Twitterze: @EoinDempsey1 lub odwiedzić jego stronę internetową: www.eoindempseybooks.com
(informacje o autorze pochodzą z książki "Anioł z Auschwitz")

Wydawnictwo NieZwykłe dziękuję za książkę.

2 komentarze:

  1. Bardzo cenię sobie literaturę obozową i na pewno przeczytam tę książkę. 😊

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja również bardzo cenię sobie literaturę obozową, także polecam sięgnąć po tę książkę.

      Usuń

Dziękuję każdemu, kto znalazł chwilę, by napisać kilka słów w komentarzu. Jest mi bardzo miło gościć Was u siebie na blogu.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...